MG przewiduje spadek cen gazu od II kw.

MG przewiduje spadek cen gazu od II kw.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Resort gospodarki podtrzymuje swoją opinię z połowy grudnia, że ceny gazu dla odbiorców końcowych mogą spaść już od drugiego kwartału 2009 roku. Skala spadku uzależniona będzie jednak od kursu dolar-złoty.

"Jak wynika z informacji przedstawianych przez PGNiG (...) ceny gazu ziemnego na świecie mogą spaść, niemniej jednak, ze względu na słabnący kurs złotego w stosunku do USD trudno obecnie określić jak przełoży się to na wysokość cen gazu dla końcowego odbiorcy" - napisała w odpowiedzi na poselską interpelację wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Wiceminister podkreśla jednak, że PGNiG stale obserwuje sytuację na rynku gazu ziemnego na świecie i w chwili obecnej nie ma przesłanek aby spółka wnioskowała o zmianę cen gazu. Może to nastąpić wówczas jeżeli sytuacja na rynkach finansowych ustabilizuje się.

Obecna taryfa gazowego monopolisty wygasa z końcem marca tego roku. Przy ustalaniu nowej Urząd Regulacji Energetyki będzie musiał wziąć pod uwagę znaczny spadek cen ropy (w porównaniu z poziomem uwzględnionym w kalkulacji obecnego cennika gazu), uważa Strzelec-Łobodzińska.

"Zauważyć jednak należy, iż zgodnie z zapisami kontraktowymi na dostawy gazu ziemnego podpisanymi przez PGNiG, ceny gazu ziemnego zmieniają się raz na kwartał, a ich wysokość zależy od pozostającego w ścisłej korelacji z cenami ropy naftowej - poziomu cen oleju ciężkiego i lekkiego notowanych na giełdzie w Rotterdamie w okresie 9 miesięcy poprzedzających dany kwartał" - napisała wiceminister.

Z danych przytaczanych przez wiceszefową resortu gospodarki wynika, że rekordowe notowania ropy naftowej miały miejsce w dniu 2 lipca 2008 r., kiedy baryłka kosztowała powyżej 146 USD.

"Należy zaznaczyć, iż od dnia 30 września 2008 r. ceny ropy naftowej są niższe niż przewidywane w procesie o zatwierdzanie taryf PGNIG" - podkreśla Strzelec-Łobodzińska.

"Biorąc pod uwagę, iż obecna taryfa obowiązuje do końca marca 2009 r., spodziewać się można, iż ceny gazu ziemnego w nowej taryfie przedstawionej do zatwierdzenia Prezesowi URE będą ustalane na podstawie niższych cen ropy naftowej" - dodaje.

Koszty zakupu gazu po raz ostatni wzrosły od 1 listopada ubiegłego roku kiedy URE zatwierdził obowiązującą obecnie taryfę dla PGNiG.

Odbiorcy indywidualni płacą więcej średnio o 7,9 proc., a najwięksi odbiorcy przemysłowi o 10,3 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!