MI: Polska wnioskuje o zagłębienie Gazociągu Północnego

MI: Polska wnioskuje o zagłębienie Gazociągu Północnego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska wnioskuje do strony niemieckiej o zagłębienie Gazociągu Północnego jeszcze przed rozpoczęciem jego eksploatacji - wynika z odpowiedzi ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka na interpelację posła PiS Zbigniewa Kozaka.

Interpelacja posła PiS Zbigniewa Kozaka dotyczyła ułożenia rurociągu w okolicach Świnoujścia.

Z odpowiedzi Grabarczyka, przesłanej w środę PAP, wynika, że maksymalne zanurzenie statków wchodzących do portu w Szczecinie wynosi 9,15 m. W związku z tym ułożenie Gazociągu Północnego nie będzie miało wpływu na ruch statków do portu w Szczecinie.

"Prowadzona rozbudowa portu w Świnoujściu (terminal LNG) nie zakłada możliwości zwiększenia zanurzenia statków obecnie mogących wpływać do portu w Świnoujściu (13,2 m). Gazowce obsługujące terminal LNG będą miały zanurzenie 12,5 m" - podkreślił szef resortu infrastruktury.

Minister wyjaśnił też, że Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście (ZMPSiŚ), w przyjętej koncepcji rozwoju portu wewnętrznego w Świnoujściu do 2020 r., planuje w najbliższym czasie modernizację portu, która umożliwi przyjęcie statków o zanurzeniu 13,5 m i długości 300 m w pierwszym etapie. A docelowo - po modernizacji toru podejściowego - statków o zanurzeniu do 14,5 m.

Gazociąg Północny na przecięciu z północnym torem wodnym jest ułożony na głębokości 17,5 m; pozostaje, więc 16 m głębokości dostępnej dla żeglugi - poinformował Grabarczyk.

Szef MI zaznaczył, że "po interwencji polskiego rządu Nord Stream wykonał zagłębienie gazociągu na odcinku 23,6 km w obszarze morza terytorialnego Niemiec, na przecięciu z zachodnim torem wodnym do Świnoujścia". "Jest to spełnienie polskich oczekiwań w zakresie trasy zachodniej" - dodał.

"Polska wnioskuje do strony niemieckiej o zagłębienie Gazociągu Północnego jeszcze przed rozpoczęciem eksploatacji (napełnieniem gazem gazociągu) na długości 2,8 mili morskiej (5 km), co stanowi przedłużenie wykonanego już zagłębienia" - napisał szef MI.

Grabarczyk podkreślił, że jest powołana grupa robocza na szczeblu międzyresortowym ds. zagrożeń, wynikających z planowanej lokalizacji Gazociągu Północnego, a także są prowadzone konsultacje z ekspertami zewnętrznymi.

Według ministra, prowadzone inwestycje zwiększą możliwości przeładunkowe i konkurencyjność portów Szczecin-Świnoujście.

Budowa Gazociągu Północnego rozpoczęła się w kwietniu 2010 r. Mają go tworzyć dwie nitki o długości po 1220 km i przepustowości po 27,5 mld m sześc. surowca rocznie: eksploatacja pierwszego rurociągu rozpocznie się w 2011 r., a drugiego - w 2012 r. Gazociąg zaczyna się w tłoczni Portowaja koło Wyborga, a kończyć ma się w okolicach niemieckiego Greifswaldu, w pobliżu granicy z Polską. Dotychczas zbudowano już 900 km rury, 3/4 planowanej długości pierwszej nitki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MI: Polska wnioskuje o zagłębienie Gazociągu Północnego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!