Miedwiediew: nie chcemy odmawiać żadnemu z partnerów w energetyce

Miedwiediew: nie chcemy odmawiać żadnemu z partnerów w energetyce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosja chce współpracować ze wszystkimi partnerami - zarówno azjatyckimi jak i europejskimi - w energetyce i nie ma zamiaru nikomu odmawiać - zapewnił w czwartek premier Dmitrij Miedwiediew na konferencji energetycznej w Moskwie.

"Dla Rosji ważni są wszyscy partnerzy, i z Azji i z Europy, nie odmawiamy nikomu i nikomu nie zamierzamy mówić +nie+" - oświadczył Miedwiediew przypominając, że około 20 procent dostaw surowców energetycznych na świecie pochodzi z Rosji.

Wskazał, że dla jego kraju ważna jest współpraca z regionem Azji i Pacyfiku nie tylko z punktu widzenia rynku energetycznego, ale i rozwoju Syberii i rosyjskiego Dalekiego Wschodu.

Występując na Międzynarodowym Forum Energetycznym Miedwiediew ostrzegł, że "upolitycznienie kwestii dostaw energii stwarza poważne ryzyko dla bezpieczeństwa energetycznego".

"Sztuczna dywersyfikacja dostaw energii może doprowadzić do zerwania tradycyjnych więzi gospodarczych, gigantycznych strat i produkcji, która nie będzie opłacalna. Wszystko to może odbić się na rozwoju gospodarek państw" - zaznaczył.

"Jeśli w kwestii dostaw nośników energii będzie nadal narastać presja, to jest logiczne, że geografia transportu zasobów energetycznych będzie musiała przejść pewne zmiany" - mówił rosyjski premier. Zapewnił przy tym, że Rosja chce "przewidywalnych reguł gry na rynku energetycznym, które nie będą zmieniane w trybie jednostronnym".

Rosja uważa, że reguły te "nie powinny zależeć od sytuacji politycznej" i bardzo ceni sobie swoją reputację jako wiarygodnego dostawcy - mówił Miedwiediew. "Dotrzymywaliśmy wszelkich naszych zobowiązań wynikających z kontraktów energetycznych" - podkreślił.

Nawiązując do sytuacji Ukrainy oznajmił, że nie należy wiązać z polityką kwestii konieczności płacenia za dostawy surowców energetycznych. "Za dostarczone zasoby należy płacić. Mam nadzieję, że rozumieją to wszystkie kraje i wszyscy odbiorcy (...), w tym wspomniana tu w związku z kryzysem Ukraina. Płatności w żaden sposób nie powinny być związane z polityką" - mówił Miedwiediew.

Rosja żąda od Ukrainy ponad 3,5 mld dolarów za dostarczony wcześniej gaz, ale Kijów się temu sprzeciwia argumentując, iż z przyczyn politycznych narzucono mu zawyżone ceny. Rosyjski Gazprom podniósł cenę surowca dla Ukrainy z 268 do 485 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Stawka dla Kijowa jest najwyższa dla któregokolwiek z klientów Gazpromu; średnia cena dla odbiorców z UE wynosi około 370 dolarów za 1000 metrów sześciennych.

Miedwiediew ocenił też, że choć wpływ +rewolucji łupkowej+ w USA jest odczuwalny, to tradycyjne źródła energii będą odgrywały kluczową rolę na rynkach światowych "w dość długiej perspektywie". Wyraził też przekonanie, że konieczne jest powołanie międzynarodowego "zbiorowego systemu wczesnego ostrzegania" we współpracy państw w sferze energetyki. System ten powinien przyczyniać się do ochrony interesów producentów gazu, jego odbiorców i krajów tranzytowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Miedwiediew: nie chcemy odmawiać żadnemu z partnerów w energetyce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!