Miedwiediew: Turkmeński gaz przez Rosję do Europy

Miedwiediew: Turkmeński gaz przez Rosję do Europy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział w piątek w Aszchabadzie, że trzeba szybko wybudować z Turkmenistanu gazociąg, którym przez Rosję popłynąłby gaz na europejskie rynki.

Umocniłoby to rosyjski monopol w dziedzinie tranzytu surowców energetycznych z Azji Środkowej.

Miedwiediew, który był szefem Rady Dyrektorów rosyjskiego monopolisty gazowego Gazpromu, mówił o tym po rozmowach z prezydentem Turkmenistanu Kurbankułym Berdymuchammedowem.

Rosja stara się przeszkodzić Zachodowi w zabiegach o dostęp do bogatych złóż surowców energetycznych regionu, kupując większość tutejszego gazu. Berdymuchammedow potwierdził po rozmowach, że Turkmenistan będzie do 2025 roku nadal sprzedawać większość swojego gazu Rosji.

Zobacz także: Rosja: Turkmenistan nie wejdzie do projektu Nabucco

Prezydenci wydali też wspólny komunikat mówiący o potrzebie zbudowania nowego rurociągu wzdłuż Morza Kaspijskiego. Miedwiediew powiedział, że porozumienie o jego budowie zostanie podpisane "w najbliższej przyszłości" po dopełnieniu przez Rosję, Kazachstan i Turkmenistan niezbędnych formalności.

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller, który przyjechał do Turkmenistanu wraz z Miedwiediewem, powiedział, że Rosja chce kupować więcej gazu z tego kraju. "Jesteśmy w trakcie zwiększania ilości dostaw gazu turkmeńskiego" - powiedział, zapewniając, że "w tym roku będzie więcej (gazu) niż w ubiegłym".

Jak dodał, pozostały do omówienia warunki finansowe. Rosja do tej pory kupowała gaz turkmeński za cenę znacznie niższą od rynkowej - za 150 dolarów za 1000 metrów sześciennych w drugiej połowie 2008 roku. Turkmenistan doprowadził jednak do tego, że od przyszłego roku Gazprom będzie płacić cenę rynkową. W marcu Gazprom sprzedawał swój gaz Europie Zachodniej po 370 USD za 1000 metrów sześciennych.

Rosja kontroluje obecnie eksport turkmeńskiego gazu w kierunku zachodnim. Turkmenistan ma największe po Rosji złoża tego surowca spośród wszystkich państw byłego ZSRR. W ubiegłym roku wydobył 73 mld metrów sześciennych gazu.

Kreml osiągnął w grudniu porozumienie z Kazachstanem i Turkmenistanem o budowie gazociągu wzdłuż Morza Kaspijskiego do Rosji. Był to poważny cios dla Unii Europejskiej, która chce zmniejszyć swą zależność energetyczną od Rosji.

Stany Zjednoczone i Unia Europejska zabiegały o budowę transkaspijskiego rurociągu, którym turkmeński gaz popłynąłby do Azerbejdżanu, Turcji i na rynki zachodnie z ominięciem Rosji.

Także Chiny usiłowały uszczknąć coś dla siebie z turkmeńskich złóż gazu, zawierając porozumienie o budowie gazociągu o docelowej przepustowości 30 mld metrów sześciennych.

Polityka Turkmenistanu w tej sytuacji polega na obiecywaniu swoich bogactw wszystkim bez podejmowania jasnych zobowiązań.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Miedwiediew: Turkmeński gaz przez Rosję do Europy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!