MiFID II. Nieuchronne i głębokie zmiany na rynku energii

MiFID II. Nieuchronne i głębokie zmiany na rynku energii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dyrektywa MiFID II oznacza dla Towarowej Giełdy Energii konieczność zmiany statusu kontraktów terminowych na rynkach energii elektrycznej i gazu lub reorganizację systemu obrotu na rynkach terminowych. Dojdzie do powstania platformy OTF albo do wprowadzenia na rynku finansowym kontraktów futures z fizyczną dostawą. Nadchodzące zmiany zbiegają się z dużym spadkiem obrotów na terminowym rynku energii elektrycznej TGE. Są głosy za podniesieniem obliga giełdowego.

3 stycznia 2018 roku zacznie obowiązywać MiFID II, czyli Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE z maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych. Regulacje zawarte w przedmiotowej dyrektywie oznaczają konieczność wprowadzenia istotnych zmian w zakresie handlu energią. Najkrócej mówiąc, prowadzone przez TGE towarowe rynki terminowe energii elektrycznej i gazu w takiej postaci jak obecnie przejdą do historii, bo muszą być zastąpione mechanizmami spełniającymi wymogi MiFID II. TGE przygotowuje się do tego od dawna.

- Widzimy następujące rozwiązania - podjęcie starań o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie zorganizowanej platformy obrotu tzw. OTF (Organised Trading Facility - aut.) ) i poszerzenie oferty produktowej Rynku Instrumentów Finansowych (RIF) o instrumenty z fizyczną dostawą. Uruchomienie OTF będzie możliwe w momencie pojawienia się przepisów wprowadzających odpowiednią podstawę prawną do krajowego porządku prawnego. W przypadku rynku finansowego już dziś TGE ma status rynku regulowanego i nie są potrzebne dodatkowe zezwolenia, ale wymogi narzucone przez MIFID II mogą wiązać się ze znacznie wyższymi kosztami dostosowawczymi dla uczestników tego rynku. W obecnej sytuacji prawnej oraz zgodnie z oczekiwaniami uczestników rynku przygotowujemy się do dwóch wariantów, choć zdecydowanie preferowany przez naszych członków jest tzw. OTF. Jednak nie mamy gwarancji, że Polska zdąży z implementacją dyrektywy, dlatego jako organizator rynku musimy być przygotowani na tę okoliczność - informuje TGE.

W dalszej części tekstu:

• Co o zmianach na TGE myślą największe polskie grupy energetyczne?
• Czy polskie firmy będą musiały obracać kontraktami terminowymi poza Polską?
• Dlaczego obroty energią elektryczną na TGE są coraz mniejsze?
• Czy trzeba powiększyć obligo giełdowe?
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MiFID II. Nieuchronne i głębokie zmiany na rynku energii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!