XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Mikołaj Budzanowski, MSP: terminal LNG jest konkretem, gaz łupkowy znakiem zapytania

Mikołaj Budzanowski, MSP: terminal LNG jest konkretem, gaz łupkowy znakiem zapytania
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gaz łupkowy jest niewątpliwie sensacją ostatnich miesięcy. Nic dziwnego. W końcu rozbudził w Polakach wielkie wizje i skrywane marzenia. Przede wszystkim o energetycznej potędze Polski w Europie. Ponadto, może okazać się cudownym lekarstwem na widmo zakręconego kurka z rosyjskim gazem. Nie ma nic złego w marzeniach. Bez wielkich i odważnych wizji nie ma spektakularnych sukcesów. Aby je osiągać trzeba przekraczać dotychczasowe horyzonty. Odnoszę jednak wrażenie, ze śniąc wielkie sny o potędze, nie powinniśmy zapominać o tym, co dzieje się tu i teraz - pisze Mikołaj Budzanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

W ostatnich tygodniach, na polskim wybrzeżu w Świnoujściu, rozpoczęła się budowa Terminalu LNG, przeznaczonego do regazyfikacji skroplonego gazu. Inwestycja będzie gotowa w 2014 roku. Prace nad jej realizacją postępują zgodnie z założonym harmonogramem, a finansowanie zostało już odpowiednio zabezpieczone. Za cztery lata do portu w Świnoujściu wpłyną pierwsze statki z katarskim gazem ziemnym. W pierwszym etapie eksploatacji Gazoport pozwoli na odbiór 5 mld m3 surowca rocznie. W kolejnym etapie, w zależności od zapotrzebowania, możliwe będzie zwiększenie jego zdolności wysyłowej do 7,5 mld.

W obliczu wielu niewiadomych na temat potencjału gazu łupkowego, terminal LNG jest realnym działaniem obecnego rządu na rzecz dywersyfikacji dostaw błękitnego surowca. Warto podkreślić, że z tej nowoczesnej technologii skorzystało już 67 państw na świecie, w tym 19 na samym starym kontynencie. Polska jako pierwsza w Europie Środkowo- Wschodniej realizuje taką inwestycję. Dzięki temu, nie tylko zyska na prestiżu, ale przede wszystkim będzie faktycznym strażnikiem bezpieczeństwa energetycznego całego regionu.

Zgodnie z medialnymi doniesieniami gaz łupkowy może nas uwolnić od Gazpromu. Tymczasem prawda jest taka, że brakuje podstawowych danych na temat: wielkości złóż, kosztów i opłacalności jego wydobycia oraz wpływu na środowisko. Póki co, zamiast rzetelnych ekspertyz mamy same znaki zapytania, podczas gdy powstający gazoport jest konkretnym krokiem w kierunku pozycji lidera na rynku energetycznym Europy Środkowo- Wschodniej.

Korzyści płynące w pierwszej kolejności z budowy terminalu LNG, a w dalszej - z potencjalnego wydobycia gazu łupkowego są dobrą perspektywą dla Polski. To wielka szansa na skok cywilizacyjny. Szansa, której nie zmarnujemy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mikołaj Budzanowski, MSP: terminal LNG jest konkretem, gaz łupkowy znakiem zapytania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!