Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Miliardowy zysk Grupy PGNiG w I kwartale 2013 roku

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
14-05-2013 09:11
Miliardowy zysk Grupy PGNiG w I kwartale 2013 roku
Fot. PTWP

W I kwartale 2013 roku GK PGNiG zanotowała 1,07 mld złotych zysku netto wobec 333 mln złotych zysku w analogicznym okresie ubiegłego roku. Tak znaczący wzrost był możliwy dzięki zwiększeniu wydobycia i sprzedaży ropy naftowej w wyniku uruchomienia dwóch strategicznych inwestycji - największej w Polsce kopalni ropy i gazu LMG oraz wydobycia z norweskiego złoża Skarv.

Ponadto na wzrost zysku netto w I kwartale 2012 r. wpływ miała zmieniona formuła cenowa w kontrakcie jamalskim, a także wysokie wolumeny dystrybuowanego gazu i sprzedanego ciepła.
Na poziomie działalności operacyjnej Grupa odnotowała znaczący (blisko o 150 proc.) wzrost wyniku EBITDA do 1976 mld zł wobec 799 mln zł w analogicznym okresie ub.r. głównie ze względu na lepsze wyniki wszystkich segmentów.

Przychody Grupy PGNiG zwiększyły się o 15% do 10,3 mld zł w I kwartale 2013 roku, m.in. z powodu wzrostu wolumenu sprzedaży ropy naftowej o 63 proc. i gazu ziemnego o 7 proc. Mimo wzrostu przychodów ze sprzedaży, marża na sprzedaży gazu wysokometanowego w I kwartale 2013 roku wyniosła minus 3 proc.

- Spółka ma dobrze sprecyzowaną krótkoterminową strategię i jest ona obecnie konsekwentnie realizowana. Kluczowy pozostaje wzrost wydobycia węglowodorów z własnych złóż. Dobre wyniki finansowe dają stabilne podstawy do realizacji ambitnego planu inwestycyjnego oraz planu poszukiwań, zarówno jeśli chodzi o złoża konwencjonalne jak i niekonwencjonalne. Zwiększenie wydobycia poprawi naszą pozycję konkurencyjną i pozwoli lepiej przygotować się do wyzwań związanych z liberalizacją rynku gazu - mówi Mirosław Szkałuba, p.o. prezesa zarządu PGNiG SA.

Największy wpływ na wyniki Grupy miał segment Poszukiwania i Wydobycie, którego wynik operacyjny EBITDA wzrósł o 47 proc. do 912 mln zł w I kwartale 2013 roku wobec 618 mln zł w analogicznym okresie ub.r. Tak dobre wyniki segmentu to efekt rozpoczęcia wydobycia ropy i gazu ze złoża norweskiego Skarv oraz uruchomienia największej w Polsce kopalni gazu i ropy LMG. To dwie zakończone, strategiczne z punktu widzenia budowania wartości Grupy PGNiG i bezpieczeństwa energetycznego Polski, inwestycje. Dzięki nim sprzedaż ropy naftowej w I kwartale wzrosła o 63 proc. do 207 tys. ton. Przy niższej o 3 proc. cenie sprzedaży ropy skutkowało to zwiększonymi o 49 proc. do poziomu 508 mln zł przychodami z ropy naftowej. Wolumen wydobycia ropy naftowej wzrósł o 79 proc. do 229 tys. ton w I kwartale 2013 r.

- To kolejny dobry kwartał dla Spółki pod względem wyników finansowych. Znaczący wzrost wydobycia ropy naftowej z naszych dwóch inwestycji pozwolił na istotną poprawę wyników. Warto podkreślić, że I kwartał br. zakończyliśmy poprawą wyników we wszystkich segmentach. Stabilne kursy walut i cena ropy pozwoliły utrzymać koszty Grupy PGNiG pod kontrolą, a rynek docenił sytuację finansową Spółki, co znalazło odzwierciedlenie we wzroście wartości akcji” – podkreśla Jacek Murawski, wiceprezes zarządu PGNiG ds. Finansowych.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP