XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Minister Skarbu Państwa na placu budowy terminalu LNG w Świnoujściu

Minister Skarbu Państwa na placu budowy terminalu LNG w Świnoujściu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

26 lipca 2011 roku na terenie budowy terminalu LNG w Świnoujściu rozpoczęło się betonowanie fundamentów pierwszego zbiornika magazynowego skroplonego gazu ziemnego. Obecny w tym dniu na placu budowy Aleksander Grad, Minister Skarbu Państwa, zapoznał się z aktualnym stanem prac poszczególnych części inwestycji realizowanej przez cztery podmioty (GAZ-SYSTEM S.A. oraz jego spółkę celową Polskie LNG S.A., Urząd Morski w Szczecinie, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście).

„Z dużą satysfakcją obserwowałem postępy na placu budowy. Terminal LNG w Świnoujściu wraz z infrastrukturą do przesyłu gazu i połączeniami międzysystemowymi z innymi krajami tworzy ważny element zintegrowanej infrastruktury przesyłowej w tej części Europy. Inwestycja ta ma więc nie tylko wymiar krajowy. Drogą morską będziemy mogli praktycznie z dowolnego kierunku na świecie sprowadzać do Polski gaz ziemny, co umożliwi nam realną dywersyfikację dostaw tego surowca. To na trwale zmieni sytuację na rynku gazu ziemnego w Polsce, wzmocni bezpieczeństwo energetyczne oraz przyczyni się do wzrostu konkurencyjności gospodarki” – powiedział Aleksander Grad, Minister Skarbu Państwa.

Obecnie budowany jest falochron i nabrzeże portowe. Wykonano już większość prac kafarowych a w części lądowej falochronu układane są już prefabrykowane elementy wykończeniowe.

W części projektu związanej z wykonaniem samego terminalu rozpoczyna się betonowanie ścian pierwszego zbiornika magazynowego skroplonego gazu ziemnego. Budowane zbiorniki to obiekty o obecnie najbardziej zaawansowanej konstrukcji typy full-containment (zbiornik w zbiorniku). W tym roku zostaną wzniesione ściany obydwu budowanych zbiorników.

GAZ-SYSTEM S.A., który koordynuje całą inwestycję oraz odpowiada za budowę gazociągu Świnoujście-Szczecin, 25 lipca 2011 roku podpisał umowę na zakup rur. Obecnie trwa przetarg na wybór wykonawcy do budowy tego gazociągu.

Stan realizacji prac budowlanych wskazuje na to, że cała inwestycja będzie zrealizowana w terminie.

Przyłączenie terminalu LNG do sieci przesyłowej zaplanowano na rok 2013. Rozruch i oddanie do eksploatacji obiektu ma nastąpić do 30 czerwca 2014 roku. Terminal pozwoli na odbiór w pierwszym etapie ok. 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, co stanowi ok. 35 proc. aktualnego krajowego zużycia tego surowca. W miarę wzrostu zapotrzebowania możliwe będzie zwiększenie zdolności odbiorczej terminalu do 7,5 mld m sześc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Minister Skarbu Państwa na placu budowy terminalu LNG w Świnoujściu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!