XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ministerstwo Infrastruktury analizuje pozwolenia na budowę gazociągu północnego

Ministerstwo Infrastruktury analizuje pozwolenia na budowę gazociągu północnego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Resort infrastruktury analizuje wydane przez niemiecki Urząd ds. Żeglugi i Hydrografii oraz Urząd Górniczy w Stralsundzie pod koniec 2009 r. pozwolenia na budowę gazociągu północnego, który ma przebiegać po dnie Bałtyku - poinformował rzecznik ministerstwa Mikołaj Karpiński.

"Pozwolenia na położenie gazociągu Nord Stream, wydane przez Federalny Urząd ds. Żeglugi i Hydrografii dla wyłącznej strefy ekonomicznej Niemiec oraz przez Urząd Górniczy w Stralsundzie dla niemieckiego morza terytorialnego, uwzględniają zastrzeżenia wypowiedziane przez stronę polską w trakcie uzgodnień transgranicznych. Obecnie trwa analiza obu decyzji" - wyjaśnił Karpiński.

Rzecznik MI poinformował, że z wstępnej analizy resortu wynika, iż na skrzyżowaniu Nord Stream z północną trasą żeglugową występują głębokości 16,5-17 metrów. "Położenie na dnie Bałtyku rurociągu zmniejszy te głębokości o 1,5 metrów. Przy głębokościach powyżej 15 metrów nie ma zagrożenia dla żeglugi statków obecnie zawijających do Świnoujścia o zanurzeniu 13,2 metrów. Nie zagraża to tym bardziej gazowcom, których zanurzenie będzie wynosiło 12,5 metrów" - wyjaśnił.

Karpiński powiedział, że została przeprowadzona również wstępna analiza dla zachodniej trasy żeglugowej, którą miałby przecinać gazociąg północny.

"W miejscu krzyżowania się gazociągu z zachodnią trasą żeglugową głębokości wynoszą 14,7 - 15,3 metrów. Położenie rurociągu na powierzchni dna spowodowałoby, że głębokości w tym miejscu zredukowane zostałyby do 13,2-13,8 metrów. Urząd Górniczy w Stralsundzie zastrzega sobie prawo do końcowej decyzji w stosunku do inwestora, czy rurociąg będzie musiał być zakopany do granicy strefy 12 mil morskich (wkopany w dno morskie w strefie)" - wyjaśnił. Dodał, że Urząd ma na to 2 miesiące.

Rzecznik MI powiedział, że strona polska będzie zabiegać, by decyzja nakazywała zagłębienie gazociągu północnego tam, gdzie będzie on się krzyżował z trasą żeglugową prowadzącą do Świnoujścia.

W związku z budową rurociągu po dnie Bałtyku protestuje m.in. PiS, które uważa, że jeśli zostanie on położony tak, jak planuje Nord Stream, może zagrozić m.in. funkcjonowaniu gazoportu w Świnoujściu. Również świnoujscy radni wyrażają zaniepokojenie budową rurociągu. Ich zdaniem inwestycja może ograniczyć konkurencyjność i możliwości rozwoju tamtejszego portu czy funkcjonowania planowanego w tym mieście terminalu LNG.

Gazociąg Północny mają tworzyć dwie nitki o długości 1 tys. 220 km i przepustowości po 27,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Będzie się zaczynał w okolicy rosyjskiego Wyborga, a kończył w okolicach niemieckiego Greifswaldu. Według planów, pierwsza nitka powinna być oddana do eksploatacji w końcu 2011 roku, a druga - w 2012 roku. Koszt projektu jest szacowany na 7,4 mld euro.

Akcjonariuszami budującego go konsorcjum Nord Stream są: rosyjski Gazprom (51 proc.), niemieckie E.ON-Ruhrgas i BASF-Wintershall (po 20 proc.) oraz holenderski Gasunie (9 proc.). Konsorcjum uzyskało zgodę na ułożenie gazociągu na wodach terytorialnych Danii, Szwecji i Finlandii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ministerstwo Infrastruktury analizuje pozwolenia na budowę gazociągu północnego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!