XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Mocarstwa rozpoczynają wyścig po gaz z Arktyki

Mocarstwa rozpoczynają wyścig po gaz z Arktyki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Światowe mocarstwa rozpoczynają nowy wyścig po gaz. Rosja, NATO, a nawet Chiny już zaczęły rywalizację o największe światowe złoża gazu ukryte pod topniejącymi lodami Arktyki.

Na biegun północny ruszają za kilka dni polarnicy ze specjalnymi radarami, które mierzą grubość lodu precyzyjniej niż stosowane dotąd urządzenia na satelitach i okrętach podwodnych - ogłoszono w piątek w Ottawie. Na wyniki ekspedycji czekają nie tylko naukowcy, ale także politycy. Bo świat wystartował do walki o biegun północny - informuje "Gazeta Wyborcza".

Także w piątek można się było o tym przekonać w Moskwie. Morskie trasy żeglugowe przez Ocean Lodowaty - które teraz mają status międzynarodowy - należy uznać za "historycznie ukształtowaną rosyjską narodową trasę komunikacyjną przez Arktykę". Dlatego Moskwa powinna mieć prawo do kontroli "sytuacji ekologicznej" w tym regionie oraz do decydowania w drodze dyplomatycznej o żegludze obcych okrętów wojennych. Tak przedstawiał projekt specjalnej ustawy Artur Czilingarow, wiceszef parlamentarnego klubu rządzącej partii Jedna Rosja i zarazem polarnik, który wsławił się, wbijając flagę Rosji w dno Oceanu Lodowatego i symbolicznie biorąc biegun północny we władanie Moskwy.

Kontrolując "sytuację ekologiczną" w Arktyce, Moskwa mogłaby decydować o eksploatacji tamtejszych złóż - wyjaśnia dziennik.

A jest się o co bić. Za północnym kręgiem polarnym - w większości pod morskim dnem - znajduje się około 30 proc. wszystkich nieodkrytych jeszcze zasobów gazu ziemnego na świecie oraz 13 proc. złóż ropy naftowej - informowała pod koniec 2007 r. amerykańska rządowa agencja geologiczna US Geological Survey.

Dotąd grube pokłady lodu chroniły złoża przed wiertłami nafciarzy. Ale z powodu globalnego ocieplenia lodowa czapa na biegunie błyskawicznie topnieje. Na wodach Arktyki nie będzie lodów już w letnich miesiącach 2013 r., kilkadziesiąt lat wcześniej, niż przewidywano - uważa wielu naukowców. Łatwiej będzie szukać złóż, a z czasem - eksploatować je - czytamy w "GW".

Wcześniej wstrząs czeka światowy transport. Topnienie lodów otworzy szlak żeglugowy przez Arktykę, który skróci czas przewozów między Azją a Europą i stanie się konkurentem kanałów Panamskiego i Sueskiego.

Najgłośniej roszczenia do bieguna północnego zgłasza Moskwa. Arktyka może się stać "bazą surowcową Rosji XXI w." - stwierdził we wrześniu zeszłego roku prezydent Dmitrij Miedwiediew, zalecając przygotowanie ustawy przesuwającej granicę Rosji na Oceanie Lodowatym.

Dwa tygodnie temu do rywalizacji dołączyło NATO.Sojusz potrzebuje militarnej obecności w Arktyce, bo inne państwa zwiększają wojskową aktywność w tym regionie - stwierdził sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer podczas specjalnego szczytu na Islandii.

W kuluarach szczytu mówiono, że zasobami Arktyki interesują się już nie tylko państwa położone nad Oceanem Lodowatym, ale także Chiny - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mocarstwa rozpoczynają wyścig po gaz z Arktyki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!