PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Możliwości wzbogacania zaazotowanych gazów ziemnych w oparciu o modułowe instalacje membranowe

Autor: Andrzej Janocha - 9(197)/2014
25-12-2014 19:45 |  aktualizacja: 25-12-2014 18:48
Możliwości wzbogacania zaazotowanych gazów ziemnych w oparciu o modułowe instalacje membranowe

Niekiedy niewielka korekta składu gazu polegająca na obniżeniu zawartości azotu w gazie ziemnym może być decydującym czynnikiem wpływającym na jego optymalne wykorzystanie.

Złoża gazu ziemnego zawierają zróżnicowane ilości składników niepalnych, szczególnie azotu, który znacząco wpływa na jego wartość energetyczną i ekonomiczne zagospodarowanie.

Niekiedy niewielka korekta składu gazu polegająca na obniżeniu zawartości azotu w gazie ziemnym może być decydującym czynnikiem wpływającym na jego optymalne wykorzystanie.
W niniejszym artykule przedstawione zostaną próby korekty składu gazu ziemnego na dwóch membranach.

Wprowadzenie

Wymagania dotyczące jakości gazu ziemnego dostarczanego odbiorcom z sieci dystrybucyjnej określa w Polsce norma PN-C- 04753:2011. W zależności od wartości górnej liczby Wobbego (wartość kaloryczna odniesiona do jednostki objętości) gaz ziemny handlowy dzieli się na grupy E, Lw i Ls. Na zakwalifikowanie gazu ziemnego do danej grupy największy wpływ ma zawartość azotu. Gaz ziemny z części złóż w Polsce nie mieści się w wymaganym zakresie żadnej z grup, a w skrajnych przypadkach wysokozaazotowanych gazów ziemnych są one niepalne i nie mogą być wykorzystywane do celów energetycznych. Mieszanie strumieni gazów z różnych źródeł, celem uzyskania odpowiednich parametrów, nie zawsze jest możliwe w konkretnych warunkach geograficznych.

Zagadnienie wymienności paliw gazowych [8] w sieciach lokalnych podlega ocenie i odpowiedniej kontroli [2] w celu zachowania standardów emisyjnych jak i rozliczeń. Podwyższenie kaloryczności gazu poprzez obniżenie zawartości w nim azotu jest więc zadaniem, którego rozwiązanie pozwoli bądź na doprowadzenie go do wymagań gazu dystrybucyjnego lub do uzyskania palności i wykorzystywania do produkcji energii cieplnej lub elektrycznej.

Jednym z możliwych rozwiązań korekty zawartości azotu w gazie ziemnym jest zastosowanie technologii membranowej, gdzie siłą napędową jest różnica ciśnień na "przegrodzie"

membranowej. Kluczowym zadaniem dla tej technologii jest dobór odpowiedniego materiału membran i zaprojektowania sposobu prowadzenia strumieni. Do wytwarzania membran do rozdzielania gazów wykorzystuje się głównie materiały polimerowe. W klasyfikacji tych materiałów ważną rolę odgrywa wartość temperatury zeszklenia Tg. Polimery o temperaturze zeszklenia poniżej temperatury pokojowej nazywane są "elastycznymi" lub "gumowymi"

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

29 947 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

736 248 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP