XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MŚ: branża łupkowa przeciwna utworzeniu NOKE

MŚ: branża łupkowa przeciwna utworzeniu NOKE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedstawiciele firm zainteresowanych wydobyciem gazu łupkowego w Polsce są przeciwni powołaniu Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych. W środę na spotkaniu z ministrem środowiska Maciejem Grabowskim przekazali mu list w tej sprawie.

Grabowski spotkał się z przedstawicielami firm, które chcą szukać i wydobywać w Polce gaz łupkowy, ekspertami z zakresu geologii oraz reprezentantami innych ministerstw. Celem było wypracowanie opinii na temat ewentualnych zmian w projekcie ustawy ws. gazu łupkowego.

"Sądziłem, że wystarczy to jedno spotkanie, dziś wiem, że to za mało. Czy będzie jeszcze jedno spotkanie, czy jeszcze dwa, to trudno przesądzać" - powiedział Grabowski dziennikarzom na konferencji. Jak zaznaczył harmonogram kolejnych nie jest jeszcze ustalony.

Na środowym spotkaniu przedstawiciele branży przekazali Grabowskiemu list, w którym sprzeciwiają się powołaniu Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych (NOKE), czyli spółki, która ma mieć udziały w zyskach z wydobycia węglowodorów proporcjonalne do udziału w kosztach (które nie będą mogły jednak przekroczyć 5 proc. wartości robót geologicznych na każdej koncesji).

Dyrektor generalny Organizacji Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego (OPPPW) Marcin Zięba powiedział dziennikarzom, że NOKE jest groźny dla rozwoju sektora łupkowego w Polsce. "NOKE jest traktowane przez przemysł jako koleje obciążenie finansowe. W zaproponowanym kształcie przejmuje funkcje kontrolne i jest to zmultiplikowanie i tak rozrośniętej w Polsce biurokracji" - powiedział.

Zięba jest jednak przekonany, że środowe spotkanie otworzyło nowy rozdział dialogu między przemysłem a legislatorami. "Wierzymy, że dzięki temu dialogowi będziemy mogli zintensyfikować działania poszukiwawcze i w konsekwencji szybciej prowadzić projekt łupkowy, który w Polsce znacznie zwolnił" - dodał. Zięba przypomniał, że w 2013 roku przeprowadzono w Polsce tylko 12 odwiertów poszukiwawczych. "To zdecydowanie za mało, aby mówić o szybkim rozpoczęciu produkcji gazu łupkowego" - zauważył.

Dyrektor OPPPW dodał również, że firmy chciałyby zapewnić sobie prawo do produkcji gazu ze złóż, które wcześniej udokumentowały. "Będąc inwestorem, który wydaje nie małe pieniądze na udokumentowanie złoża, chciałbym mieć zagwarantowaną możliwość produkcji i na tym złożu zarabiać" - zaznaczył.

Przedstawiciele branży w przekazanym liście proponują wprowadzenie pojęcia "minimalnego zakresu prac" - firmy na etapie uzyskiwania koncesji zobowiązywałyby się do tego minimalnego programu, a zwiększenie zakresu pracy nie wymagałoby zmiany koncesji. Postulują też wprowadzenie koncesji łącznych - poszukiwawczo-rozpoznawczo-wydobywczych oraz wprowadzenie możliwość współdzielenia koncesji w ramach konsorcjów firm.

Chcą też powołania komisji kodyfikacyjnej, której zdaniem będzie przygotowanie kodeksu górniczego i geologicznego. Częścią kodeksu byłyby przepisy dot. poszukiwania i wydobycia ropy.

W rządzie są dwie koncepcje dot. powołania NOKE - Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Skarbu Państwa. Były minister środowiska Marcin Korolec chciał, by cały obszar wydobycia gazu z łupków, w tym NOKE, znalazł się pod kontrolą resortu środowiska. Jego zdaniem w ten sposób minimalizowane byłoby ryzyko wprowadzenia niekorzystnych dla eksploatacji łupków regulacji z poziomu UE. Tymczasem MSP chce, aby była to spółka Skarbu Państwa podległa temu resortowi. Grabowski przed podjęciem decyzji, która koncepcja jest lepsza, chciał się właśnie spotkać z inwestorami i ekspertami.

Projekt resortu środowiska zakłada, że NOKE ma inwestować w rozpoznawanie i wydobycie, ale oprócz tego dbać o to, żeby spółki przestrzegały zobowiązań koncesyjnych i działały zgodnie ze sztuką geologiczną i górniczą. Jeśli NOKE będzie miał zastrzeżenia do sposobu prowadzenia robót, będzie miał obowiązek zgłosić je operatorowi koncesji. Ten z kolei będzie zobowiązany uwzględnić takie zastrzeżenia (np. do projektu technicznego wiercenia, metody udostępnienia złoża), a jeśli odmówi, to NOKE będzie zgłaszać organowi koncesyjnemu potrzebę rozstrzygnięcia sprawy.

W obecnej koncepcji resortu środowiska NOKE zasilany będzie tylko ze środków pochodzących z branży wydobywczej - wynagrodzenia za użytkowanie górnicze i za korzystanie z informacji geologicznej oraz z opłat eksploatacyjnych (w części należnej Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). W tej koncepcji zysk NOKE miałby służyć dalszym inwestycjom na koncesjach.

Projekt Prawa geologicznego i górniczego wprowadza też m.in. uproszczony model koncesjonowania, gwarancję ciągłości praw dla inwestora, który otrzymał koncesję, czyli również prawo do wydobycia, oraz uproszczenie procedur środowiskowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MŚ: branża łupkowa przeciwna utworzeniu NOKE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!