PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

MŚ: koncesje łupkowe są pod kontrolą państwa

Autor: wnp.pl (MS)
20-04-2011 08:38
MŚ: koncesje łupkowe są pod kontrolą państwa

Zdj. Ruhrfisch, Creative Commons

- Obecnie istniejące ramy prawne dają podstawy do racjonalnej, strategicznej gospodarki zasobami naturalnymi. Przygotowana nowa ustawa Prawo geologiczne i górnicze wprowadza zmiany w tych obszarach, które wymagają doprecyzowania. Zarzuty dotyczące projektu ustawy i gospodarki zasobami naturalnymi wprowadzają w błąd, są nieprawdziwe i bezpodstawne - zapewnia Główny Geolog Kraju.

Według niego reguluje ona zarządzanie i strategiczne wykorzystanie polskich zasobów naturalnych, gwarantując interesy Skarbu Państwa i jednocześnie zapewniając zgodność rozwiązań z przepisami Unii Europejskiej. Umożliwiają one podejmowanie działalności gospodarczej przez wszystkie podmioty prawa, w tym z udziałem kapitału zagranicznego. - Dyrektywa węglowodorowa nakazuje równe traktowanie wszystkich podmiotów, bez preferencji dla polskich firm, a członkostwo Polski w UE zobowiązuje nas do przestrzegania tych regulacji. Dopuszczalność podejmowania działalności na tych zasadach nie oznacza braku kontroli państwa. Nie tylko gaz łupkowy pozostaje pod kontrolą. Kontrolą taką są i będą objęte wszystkie koncesje. Nowe prawo wzmacnia dodatkowo instrumenty pozwalające na odmowę udzielenia koncesji, gdyby działalność nią objęta miała zagrażać interesowi publicznemu - zauważa wiceminister środowiska.
Przypomina, iż geologiczne badania to złożone i zaawansowane technologicznie przedsięwzięcia, których koszt w przeliczeniu na pojedynczy obszar poszukiwań można średnio szacować na setki milionów złotych. - Jest to możliwe dzięki skutecznemu zachęceniu inwestorów do wykonywania poszukiwań, których wyniki - wiedza geologiczna - stanie się własnością Skarbu Państwa, które na dalszych etapach będzie podejmowało decyzje o ewentualnym wydobyciu i jego warunkach - podkreśla Jezierski.

- Dzięki prowadzonym od czterech lat aktywnym działaniom i promowaniu geologii udało nam się przełożyć jej efekty na szerokie zainteresowanie inwestorów. Polska jest kojarzona na całym świecie z gazem łupkowym. Możemy powiedzieć, że „geologia wyszła spod ziemi”, ale paradoksalnie w ten sposób stała się też niepotrzebnie przedmiotem niemerytorycznej dyskusji. Zamiast tego zapraszam do rzetelnej debaty i merytorycznej współpracy – mówi wiceminister.

Wsparcie eksperckie w działaniach podejmowanych w Ministerstwie Środowiska w zakresie geologii zapewnia Państwowa Służba Geologiczna. Jej rolę pełni w Polsce Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB). - To, że odkryliśmy wiele złóż obecnie eksploatowanych, że mamy dobre rozpoznanie geologiczne kraju, że wykonujemy systematycznie mapy geologiczne, monitorujemy stan środowiska i geozagrożenia, gromadzimy informację geologiczną i wiele innych zadań państwa świadczy o tym, że PIG dobrze wywiązuje się z tego zadania – podkreśla minister Henryk Jacek Jezierski.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP