PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

MSP chce poszerzyć zakres inwestycji towarzyszących terminalowi LNG

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
05-01-2010 10:17
MSP chce poszerzyć zakres inwestycji towarzyszących terminalowi LNG

Ministerstwo Skarbu Państwa przygotowało projekt zmian w ustawie inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Skarb Państwa chce rozszerzyć zakres inwestycji towarzyszących projektowi, co umożliwi ich szybsze zrealizowanie ze względu na uproszczone procedury.

Chodzi tu o dwa odcinki rurociągów przesyłowych Jeleniów-Dziwiszów oraz (Lasów)-Taczalin-Radakowice- Gałów-Wierzchowice (powiat milicki) wraz z infrastrukturą niezbędną do ich obsługi na terenie województwa dolnośląskiego.
W pkt 2 art. 38 ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu, wyszczególnionych zostało osiem odcinków gazociągów przesyłowych, które są istotne ze względu na możliwość odbioru i przesyłu gazu importowanego do pozostałych części Polski.

"Inwestycje w zakresie dwóch dodatkowych odcinków gazociągów t.j. gazociągu Jeleniów - Dziwiszów oraz' gazociągu granica Rzeczypospolitej Polskiej (Lasów)-Taczalin-Radakowice-Gałów-Wierzchowice (powiat milicki), które są przedmiotem regulacji niniejszej ustawy zmieniającej ustawę o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu, mają na celu znaczne zwiększenie przepustowości przesyłu gazu w Polsce południowo-zachodniej, będąc uzupełnieniem katalogu inwestycji, o którym mowa w art. 38 pkt 2 obowiązującej ustawy" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Przepisy ustawy pozwalają na usprawnienie procesu uzyskiwania wymaganych decyzji administracyjnych oraz dostępu do gruntów niezbędnych dla realizacji inwestycji towarzyszących.

Według MSP inwestycje są także ściśle związane z rozbudową PMG Wierzchowice (w I- szym etapie do pojemności 1200 min m sześc. a docelowo do 3,5 mld m sześc.), dzięki której powstanie jeden z największych magazynów gazu ziemnego w Europie.

"inwestycje będą tworzyć podstawę rozbudowywanego dwukierunkowego połączenia z niemieckim (europejskim) systemem przesyłowym w Lasowie, który umożliwi przesył gazu z Niemiec, jak i do Niemiec" - czytamy dalej.

Połączenie w Lasowie o przepustowości 0,9 mld m sześc. na rok stanowi obecnie jedyną istniejącą możliwość dywersyfikacji dostaw gazu z innego kierunku niż kierunek wschodni i zapewnia tylko około 8 proc. procent dostaw gazu do Polski. Dzięki budowie tych gazociągów możliwości tego połączenia powiększą się do poziomu około 1,5 mld m sześc. na rok, co zwiększy do 15 proc. dywersyfikację dostaw gazu. W kolejnym etapie planowana jest budowa tłoczni współpracującej z tymi gazociągami, która umożliwi kolejne zwiększenie odbioru z Niemiec do poziomu 2,3 mld m sześc. na rok, co znacząco polepszy stopień dywersyfikacji dostaw gazu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP