PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

MSP: nowy minister - stare problemy

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
17-11-2011 13:48
MSP: nowy minister - stare problemy
Fot. PTWP

W nowy rządzie Donalda Tuska fotel ministra skarbu przypadnie dotychczasowemu wiceministrowi w tym resorcie Mikołajowi Budzanowskiemu. Zdaniem ekspertów nowy minister stanie przed trudnym zadaniem pogodzenia interesu ekonomicznego państwa z chęcią zachowania kontroli nad kluczowymi spółkami.

Na korzyść przemyślanej prywatyzacji nie działa na pewno kryzys gospodarczy, który sprawia, że wszelkie dodatkowe przychody do budżetu będą mile widziane. – W obecnej sytuacji dokończenie procesu prywatyzacji będzie bardzo trudne, ale niemniej należy ten proces kontynuować – mówi portalowi wnp.pl Robert Gwiazdowski, szef Centrum im. Adama Smitha.
Według niego przeciwko dalszej prywatyzacji na pewno opowie się opozycja. - Nie jest jednak powiedziane, że w łonie samego rządu nie zabraknie przeciwników takiej polityki. Nie od dziś interesy Ministerstwa Skarbu i Ministerstwa Gospodarki są nie do końca zbieżne, stąd moim zdaniem najlepszym pomysłem byłoby połączenie obu tych resortów - uważa Gwiazdowski.

Zastanawia się również, czy nowy minister wykaże się odpowiednią determinacją do konsekwentnego dążenia w założonym kierunku. – Minister Grad taką determinacją zaczął wykazywać się dopiero w sytuacji fiaska prywatyzacji stoczni. Dopiero przyparty do ściany zaczął zachowywać się racjonalnie. Nie jestem pewien czy minister Budzanowski nie powieli tego błędu – podkreśla ekspert.

Z kolei zdaniem Tadeusza Aziewicza, posła PO i przewodniczącego sejmowej Komisji Skarbu poprzedniej kadencji, osoba ministra Budzanowskiego gwarantuje ciągłość funkcjonowania resortu.

- Minister Budzanowski brał udział w pracach nad kluczowymi projektami prywatyzacyjnymi w poprzednim rządzie i ma na ten temat znakomitą wiedzę, co pozwoli mu stosunkowo łatwo wejść w nowe obowiązki - mówi nam poseł Aziewicz. Minister Budzanowski w resorcie skarbu Aleksandra Grada odpowiedzialny był za sektor naftowo-paliwowy. Nadzorował także prace związane z budową terminala LNG w Świnoujściu i rozbudowy sieci gazowej w naszym kraju.

Zdaniem Tadeusza Aziewicza jednym z pierwszych tematów, jakim powinien zająć się nowy minister jest sprawa tzw. ustawy Bieleckiego o nadzorze właścicielskim w spółkach skarbu państwa.

- Projekt ten jest niemal gotowy i nic nie stoi na przeszkodzie, aby wrócić do niego bardzo szybko - mówi poseł PO. Wprowadzenie w życie założeń ustawy sprawiłoby, że kompetencje ministra skarbu uległyby sporemu ograniczeniu. - Ograniczanie działalności Ministerstwa Skarbu jest naturalnym kierunkiem i uważam, że Mikołaj Budzanowski jest właściwym człowiekiem aby ten proces zrealizować - mówi Aziewicz.

Zwraca jednak uwagę na fakt, że w czasie kryzysu gospodarczego minister będzie musiał wykazać się bardzo dużym wyczuciem przy prowadzeniu procesów prywatyzacyjnych. - Z jednej strony spółki mogą lepiej dać sobie radę z kryzysem będąc w rękach prywatnych, ale z drugiej trzeba uważać, żeby nie ulec presji na deprecjację ich wartości, z czym na pewno będziemy mieć do czynienia ze strony rynku - przestrzega Tadeusz Aziewicz.

Z konkretnych projektów prywatyzacyjnych stojących w pierwszym rzędzie przed ministrem na pierwszym miejscu wymienia dwie pomorskie spółki: Lotos oraz Energa. – W obu przypadkach potrzebna jest mądra decyzja i mam nadzieję, że takie zostaną podjęte – podkreśla poseł PO.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP