XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Na początku 2010 r. może zabraknąć w Polsce gazu

Na początku 2010 r. może zabraknąć w Polsce gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do końca 2009 r. Polska musi uzgodnić z Gazpromem dodatkowy kontrakt gazowy. Inaczej na początku 2010 r. zabraknie tego paliwa, a nie ma szans na powstanie do tego czasu innej drogi dostaw.

Połączenie z Niemcami, które miało w krótkim czasie zapewnić dodatkowy import gazu, będzie gotowe dopiero w 2011 r. - przypomina "Rzeczpospolita".

– Procedury związane z uzyskaniem pozwoleń u naszych zachodnich sąsiadów mogą trwać nawet 24 miesiące – przyznaje wiceprezes ds. strategii PGNiG Radosław Dudziński.

Po stronie polskiej sytuacja jest prostsza, bo Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które planowało rurociąg od Niemiec już trzy lata temu, ma część potrzebnej dokumentacji.

W trudniejszej sytuacji jest niemiecki partner PGNiG – firma VNG. Formalnie istnieje spółka powołana przez obie firmy, która miała zająć się projektem, ale zawiesiła działalność. Wspólnicy uzgodnili, że ją wznowi i zobowiązali zarząd do uaktualnienia biznesplanu projektu rurociągu – mówi wiceprezes Dudziński. – Przekazaliśmy spółce informacje o stanie przygotowań po stronie polskiej, ale czekamy jeszcze na dane z VNG o tym, czy posiada jakiekolwiek uzgodnienia w sprawie inwestycji z władzami landów.

Kolejne spotkanie partnerów, na którym omawiany ma być projekt gazociągu, zaplanowano na przełomie września i października. I trudno się spodziewać, że od razu wówczas przedstawiciele obu firm podejmą decyzję o budowie. Po uzyskaniu pozwoleń prace będą trwały osiem, dziewięć miesięcy.

Rurociąg z okolic Szczecina do Berlina ma transportować 1,5 – 2 mld m sześc. gazu rocznie. Tyle może zabraknąć w 2010 r., bo z końcem przyszłego roku wygasa umowa z firmą RosUkrEnergo. A o zawarciu nowej decyduje rosyjski Gazprom, udziałowiec RosUkrEnergo.

Skoro – jak przyznał wiceprezes Dudziński – gazociąg zostanie oddany do użytku dopiero w 2011 r., to do tego czasu PGNiG będzie musiał zorganizować dodatkowe dostawy gazu tradycyjnymi drogami – przez Ukrainę i Białoruś. Polska firma musi więc wynegocjować z Gazpromem przed końcem 2009 r. dodatkowy kontrakt.

Polska rocznie potrzebuje ok. 14 mld m sześc. gazu, a od Gazpromu w ramach wieloletniej umowy kupuje ok. 7 mld m sześc. Z krajowych złóż Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wydobywa ok. 4,5 mld m sześc., dlatego kontrakt z RosUkrEnergo miał tak duże znaczenie. Obecny zarząd PGNiG jest więc w takiej samej sytuacji jak poprzedni, który w 2006 r. starał się o kontrakt z RosUkrEnergo. Ostatecznie dopiero w listopadzie został on zawarty, ale Gazprom w zamian wymusił zmianę sposobu obliczania ceny w wieloletniej umowie z PGNiG. Ta zmiana oznaczała w praktyce 10-proc. podwyżkę ceny gazu dla Polski.

Gdyby PGNiG nie zgodziło się, na początku 2007 r. zabrakłoby w kraju gazu. W najbliższych miesiącach sytuacja może się powtórzyć, bo PGNiG znów nie ma innego wyjścia jak rozmowy z Gazpromem. W kwestii nowego kontraktu szefowie PGNiG i Gazpromu jeszcze nie rozmawiali.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na początku 2010 r. może zabraknąć w Polsce gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!