Nadmorskie gminy przeciwne budowie gazociągu północnego

Nadmorskie gminy przeciwne budowie gazociągu północnego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zarząd Związku Miast i Gmin Morskich (ZMiGM) jest przeciwny budowie gazociągu północnego Nord Stream i wystąpi w przyszłym tygodniu do premiera o rozpoczęcie działań, które zablokują tę inwestycję. Wiceprezes ZMiGM Piotr Jania poinformował, że uchwałę w tej sprawie zarząd związku podjął w piątek w Gdańsku.

"Uchwała obliguje gminy do oprotestowania budowy gazociągu i występowania do rządu o zrobienie wszystkiego, by uniemożliwić jego budowę" - powiedział. ZMiGM zaapelował też do rządu o lobbowanie na forum UE na rzecz zaprzestania inwestycji. Jania poinformował, że apel związku do premiera będzie wysłany w przyszłym tygodniu.

Wiceprezes związku podkreślił w rozmowie z PAP, że "gazociąg jest b. niebezpieczny i stanowi zagrożenie ekologiczne". "W czasie wojny do Bałtyku wszystko wrzucali" - dodał.

ZMiGM zrzesza 31 morskich gmin i miast z całego polskiego Wybrzeża. Celem istniejącego od 1991 r. związku, jest wspólne dążenie do gospodarczego i kulturowego rozwoju nadmorskiego regionu Polski.

Spółka Nord Stream, operator budowy gazociągu, przekazała wszystkim krajom regionu Morza Bałtyckiego raport z ocenami oddziaływania tej inwestycji na środowisko w kontekście transgranicznym. W państwach tych trwają konsultacje nad raportem. Potem powinny one wydać opinię na temat ekologicznego bezpieczeństwa i ryzyka projektu.

W minioną środę uchwałę wyrażającą "stanowczy sprzeciw" wobec inwestycji przyjęła Rada Gminy Rewal. Jak powiedział Jania, ZMiGM swoje stanowisko oparł na treści uchwały z Rewala.

Rada Gminy Rewal uważa, że przedłożona przez Nord Stream dokumentacja oceny oddziaływania gazociągu na środowisko, oparta jest na przypuszczeniach i szacunkach. "Rada Gminy, wspierając wszystkie siły organów państwa i politycznych, apeluje o zdecydowane wsparcie działań w celu zablokowania tej inwestycji" - podkreślili radni.

Samorządowcy z nadmorskich gmin już wcześniej nie kryli obaw związanych z planami budowy bałtyckiej rury. Podkreślali m.in. podczas zorganizowanej w ub.r. konferencji, że gminy i miasta nadmorskie opierają swoje finanse głównie na turystyce i rybołówstwie. Ich zdaniem, inwestycja będzie miała wielorakie konsekwencje dla ekosystemu Bałtyku, a ingerencja w strefę dna morskiego przeniesie się na wszystkie inne dziedziny ekosystemu.

Magistrala Nord Stream (Gazociąg Północny) ma przez Morze Bałtyckie połączyć Rosję i Niemcy. Będzie też przebiegać przez wyłączne strefy ekonomiczne Finlandii, Szwecji i Danii.

Finlandia i Szwecja nie godzą się na rozpoczęcie inwestycji z powodów ekologicznych. Zdaniem części ekspertów, budowa gazociągu na dnie morskim jest niebezpieczna dla środowiska m.in. ze względu na ryzyko naruszenia składów broni, która była zatapiana w Bałtyku po II wojnie światowej, w tym broni chemicznej zawierającej iperyt, fosgen, i arsen.

Zgodnie z prawem międzynarodowym, Polska nie może zablokować inwestycji, może jedynie zgłaszać swoje opinie i zastrzeżenia. Do końca marca Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska w Szczecinie, Gdańsku i Elblągu, mają zakończyć terenowe konsultacje w sprawie budowy gazociągu.

Udziałowcami Nord Stream są: rosyjski Gazprom (51 proc.), niemieckie E.ON-Ruhrgas i BASF-Wintershall (po 20 proc.) oraz holenderski Gasunie (9 proc.). Ostatnio zainteresowanie przyłączeniem się do projektu oficjalnie potwierdził francuski GDF SUEZ.

Nord Stream ma się składać z dwóch nitek o przepustowości po 27,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Pierwsza nitka powinna być oddana do eksploatacji w końcu 2011 roku, a druga - w 2012 roku. Koszty inwestycji niektórzy eksperci szacują na kilkanaście mld dolarów.

Magistrala ma liczyć 1220 km, w tym 1189 km będzie przebiegać pod wodą. Będzie się zaczynać od tłoczni na brzegu zatoki Portowaja koło Wyborga, w rejonie Petersburga, a kończyć w Greifswaldzie, w pobliżu granicy niemiecko-polskiej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nadmorskie gminy przeciwne budowie gazociągu północnego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!