Nadzór górniczy skontrolował podziemne magazyny gazu

Nadzór górniczy skontrolował podziemne magazyny gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Podziemne magazyny gazu w Polsce są bezpieczne i dobrze przygotowane do swoich zadań - ocenia Wyższy Urząd Górniczy (WUG), którego pracownicy sprawdzili w styczniu trzy z sześciu takich zbiorników w Polsce.

Jak wynika z danych Urzędu, nadzorującego eksploatację wszystkich kopalin w Polsce, gazu zgromadzonego np. w jednym ze skontrolowanych magazynów, w Strachocinie, wystarczyłoby - dla obsługiwanego przez ten zbiornik rejonu Podkarpacia i okolic - na ok. 75 dni.

Inspektorzy WUG skontrolowali w ubiegłym tygodniu magazyny należące do sanockiego oddziału Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa: Strachocina, Husów (największy ze skontrolowanych zbiorników o pojemności ok. 400 mln m sześc.) oraz Brzeźnica. Ich łączna pojemność to przeszło trzecia część pojemności wszystkich polskich podziemnych magazynów gazu, wynoszącej 1,66 mld m sześc.

Kontrolę przeprowadzono w czasie, gdy kończył się konflikt gazowy, związany z wstrzymaniem transferu rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Dlatego inspektorzy szczególnie przyjrzeli się temu, czy podziemne zbiorniki byłyby w stanie bezpiecznie przyjąć lub wydać zwiększone ilości gazu, gdyby była taka potrzeba.

"Sprawdzaliśmy również, czy podziemne magazyny gazu ziemnego są dobrze przygotowane są do pracy w warunkach zimowych, kiedy zapotrzebowanie na gaz rośnie, a jednocześnie mogą występować zagrożenia, związane z niskimi temperaturami" - wyjaśnił w poniedziałek kierujący kontrolą Bogdan Kuśnierz z WUG.

Kontrola wykazała, że załogi obsługujące podziemne magazyny dobrze radzą sobie z zagrożeniami, takimi jak likwidacja tzw. hydratów i korków lodowych w rurociągach kopalnianych oraz instalacjach i urządzeniach wydobywczych. Regularnie sprawdzana jest również szczelność instalacji, zaworów i innych elementów infrastruktury.

Istotną częścią kontroli było również sprawdzenie warunków eksploatacji podziemnych magazynów w zakresie odbioru gazu, pomiarów ciśnień i wydajności, analiz gazu, stanu odwiertów, kontroli szczelności magazynów i bezpieczeństwa pracy w warunkach zimowych.

W dniach kontroli magazyny były pełne w ok. 60-70 procentach. W bliskiej perspektywie jednak jeden z nich - Strachocina - zostanie znacznie powiększony. Prowadzone tam obecnie inwestycje zwiększą jego pojemność, umożliwiając odbiór 330 mln m sześc. gazu w 120 dni. Obecnie w takim czasie magazyn jest w stanie oddać ok. 100 mln m sześc. gazu.

Łączna pojemność polskich podziemnych zbiorników gazu ziemnego wynosi 1,66 mld m sześc. Największy, o pojemności blisko 600 mln m sześc. mieści się w Wierzchowicach, k. Milicza na Dolnym Śląsku, inne, oprócz skontrolowanych - w Swarzowie k. Dąbrowy Tarnowskiej i w Mogilnie w pobliżu Inowrocławia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!