Naimski: po 2022 r. satysfakcjonujący poziom dywersyfikacji źródeł gazu

Naimski: po 2022 r. satysfakcjonujący poziom dywersyfikacji źródeł gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Poziom zróżnicowania źródeł dostaw gazu dla Europy Środkowo-Wschodniej około 2022 r. będzie satysfakcjonujący - ocenił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jak podkreślił, Polska konsekwentnie dąży w tym kierunku.

"W 2022 r. Polska będzie zaopatrywana w gaz z innych niż do tej pory źródeł. Na pewno gwarantuję to, że nie będzie żadnego kontraktu z Gazpromem, który w jakimkolwiek stopniu będzie przypominał te, który mamy" - powiedział we wtorek dziennikarzom Naimski na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

Jak przypomniał minister, do 2022 r. Polska będzie miała połączenie gazociągiem pod Bałtykiem z szelfem norweskim. "To jest harmonogram ustalony i jest realizowany" - podkreślał, dodając, że czas, w którym "osiągniemy stan, iż nie będziemy potrzebować więcej gazu rosyjskiego" jest przewidywalny, a moment ustalony. "Tak po prostu będzie" - zaznaczył.

Naimski dodał, że w 2022 r. będziemy mieli możliwość sprowadzenia do Polski poprzez terminal LNG i Baltic Pipe ok. 16-18 mld m sześc. gazu rocznie, co oznacza pokrycie wszystkich potrzeb Polski z kierunku północnego. "Jeżeli to zestawi się z krajową konsumpcją na mniej więcej takim samym poziomie i z krajową produkcją, która będzie na poziomie ok. 4 mld m sześc., to znaczy, że mamy nadmiar tych 4 mld m sześc. po roku 2022"- mówił.

Jak dodał Naimski, "wtedy będzie możliwość sprzedaży (za granicę - PAP) tych 4 mld m sześc., czy nawet może więcej, bo zobaczymy jak to będzie. Jak widać, sytuacja za 5-7 lat może dynamicznie się zmienić". Jak zastrzegał, "w tej chwili twarde deklaracje, co będziemy robili w roku 2023 są po prostu niemądre". Przypomniał, że 10 lat temu nikt nie wiedział, jak będzie wyglądał dziś rynek gazu na świecie.

Komentując wybór Pawła Stańczaka na prezesa UkrTransGazu - ukraińskiego operatora systemu przesyłowego gazu, Naimski stwierdził, że "sytuacja gdy doświadczony polski menedżer zostaje obdarzony przez stronę ukraińską zaufaniem to jest po prostu dobra wiadomość". Minister podkreślił, że strona polska chce mieć jak najbliższą współpracę z UkrTransGazem, a polski operator Gaz-System jest w kontakcie z ukraińską spółką w sprawie rozbudowy połączenia systemów w Hermanowicach z 1,5 do 6, może 7 mld m sześc. rocznie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Naimski: po 2022 r. satysfakcjonujący poziom dywersyfikacji źródeł gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!