XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Naimski: Polska potrzebuje 2 - 3 źródeł dostaw gazu

Naimski: Polska potrzebuje 2 - 3 źródeł dostaw gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska potrzebuje dwóch - trzech źródeł dostaw gazu, dlatego rząd zdecydował, że będzie realizowany projekt Baltic Pipe - powiedział na konferencji Gaz dla Polski 2016 Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. infrastruktury energetycznej.

"Potrzebujemy dwóch-trzech źródeł dostaw surowca do Polski. Mamy zbudowany terminal LNG w Świnoujściu. Pod koniec maja próby technologiczne będą zakończone" - powiedział na konferencji Gaz dla Polski 2016 Naimski.

Zaznaczył jednak, że to nie wystarczy.

"Dlatego rząd zdecydował, że realizowany będzie projekt Baltic Pipe" - powiedział.

Chodzi o możliwość dostaw gazy z szelfu norweskiego za pośrednictwem Danii. Operatorzy polskiego i duńskiego systemu przesyłowego gazu mają do końca tego roku opracować studium wykonalności gazociągu Baltic Pipe.

Wiceprezes PGNiG Janusz Kowalski ocenia, że budowa Baltic Pipe jest możliwa w latach 2020-2021, tak aby inwestycja zakończyła się przed końcem 2022 r., kiedy to wygasa kontrakt jamalski, na podstawie którego Polska kupuje gaz z Rosji.

"Realizacja budowy korytarza do transportu gazu możliwa jest w okolicach 2020-2021 r., powinien być gotowy przed końcem 2022 r." - powiedział Kowalski.

Podtrzymał, że aby projekt był atrakcyjny, import powinien wynosić ok. 7 mld m sześc. gazu.

Naimski ocenił, że możliwa jest też stopniowa rozbudowa terminalu w Świnoujściu.
"Jego przepustowość będzie mogła być stopniowo podwyższana z ok. 5 mld m sześc. obecnie do pewnie ok. 10 mld m sześc." - powiedział.

"W tym mieści się możliwość budowy trzeciego zbiornika, ale nie tylko" - dodał.

Paweł Jakubowski, dyrektor pionu rozwoju OGP Gaz-System, poinformował, że analizowane jest zwiększanie funkcjonalności terminala dzięki przeładunkom gazu na cysterny samochodowe czy przeładunku na mniejsze statki.

"Terminal może pełnić istotną funkcję dla regionu, dla państw bałtyckich, zwłaszcza jeśli chodzi o zaopatrzenie drogą morską, za pomocą mniejszych statków" - powiedział.

Janusz Kowalski z PGNiG informuje, że Polska, w wyniku budowy terminala w Świnoujściu i uruchomienia połączenia z Danią, może stać się centrum handlu gazem.

Naimski mówił, że strategia Gaz-Systemu ma wzmocnić system przesyłowy w Polsce i wspierać kierunek uzgodniony przez rząd. Służyć temu ma m.in. budowa i rozbudowa interkonektorów z krajami sąsiadującymi z Polską.

Jakubowski z Gaz-Systemu poinformował, że spółka pracuje nad szeregiem inwestycji, w tym połączeniem Polska-Litwa oraz połączeniem z Czechami, które zwiększyłoby możliwość przesyłu między Polską a tym krajem z obecnych 0,5 do ok. 6 mld m sześc. gazu rocznie.

Trwają też prace nad połączeniem Polska-Słowacja oraz Polska-Ukraina. Ten ostatni kierunek, polsko-ukraiński, miałby umożliwić przesył z Polski ok. 5 mld m sześc. gazu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Naimski: Polska potrzebuje 2 - 3 źródeł dostaw gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!