XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Naukowiec z AGH: polski system gazowniczy - bezpieczny

Naukowiec z AGH: polski system gazowniczy - bezpieczny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

System dystrybucji gazu w Polsce jest bardzo dobry i bezpieczny. Nie widzę żadnych specjalnych zagrożeń - powiedział PAP prof. Stanisław Nagy z katedry inżynierii gazowniczej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jego zdaniem w Zielonej Górze doszło do nietypowego wypadku.

"Mamy bardzo dobry system. Gdyby obejrzeć systemy w innych krajach, które nie należą do UE, przykładowo na Ukrainie czy w Rosji, to człowiek się zastanawia, jak to może działać. W Polsce mamy standardy i normy, które obowiązują w Unii Europejskiej, mamy bardzo dobre urządzenia instalowane w stacjach redukcyjnych, które są bardzo dobrze opomiarowane. Pracownicy są świetnie wyszkoleni. Nie widzę żadnych specjalnych zagrożeń" - powiedział prof. Nagy.

Naukowiec zapewnił, że mieszkańcy polskich osiedli "nie siedzą na bombie". "Myślę, że w Zielonej Górze doszło do bardzo nietypowego przypadku. W historii przemysłu gazowego nie było takiego przypadku, by tak duża liczba odbiorców była narażona na niebezpieczeństwo" - dodał.

Co mogło zatem doprowadzić do zagrożenia w Zielonej Górze? Zdaniem prof. Nagy`ego jest zbyt wcześnie, by o tym mówić. "Nie znamy zapisów, nie znamy żadnych informacji dotyczących pomiarów ciśnienia, nie wiemy jak zjawisko się rozwijało w czasie. () Jest szereg możliwości, które mogły wystąpić, przykładowo niestabilna praca reduktora głównego, czy też nieotwarcie się zaworu antywybuchowego. To jednak mało prawdopodobne. () Może wystąpiło więcej czynników. To jednak spekulacje" - powiedział prof. Nagy.

W Zielonej Górze kłopoty ze zwiększonym ciśnieniem gazu rozpoczęły się we wtorek po południu. Wówczas tamtejsza straż pożarna otrzymała pierwsze zgłoszenia o wybuchach gazu w kuchenkach gazowych. Potem ich liczba zaczęła lawinowo rosnąć, zgłaszano również wycieki gazu. Łącznie podobnych zgłoszeń było ok. 40. Zginęła jedna osoba. Ewakuowano mieszkańców trzech osiedli.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Naukowiec z AGH: polski system gazowniczy - bezpieczny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!