XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Negocjacje kontraktu gazowego z Rosją będą trudne

Negocjacje kontraktu gazowego z Rosją będą trudne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosja może wykorzystać kwestie tarczy antyrakietowej w negocjacjach nowego kontraktu na dostawy gazu do Polski - twierdzą eksperci. Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak zapewnia, że rząd wesprze w tych negocjacjach PGNiG.

Pawlak powiedział PAP w poniedziałek, że "nie sposób stwierdzić, czy i jaki wpływ" może mieć tarcza antyrakietowa na negocjacje gazowe.

"Jeśli PGNiG będzie sobie tego życzył, otrzyma wsparcie rządu dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu dla Polski" - podkreślił.

Obecny kontrakt między Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) a RosUkrEnergo - którego udziałowcem jest rosyjski Gazprom - wygasa z końcem 2009 r.

Jak twierdzą eksperci, negocjacje nowego kontraktu z Rosją będą trudne. Wpływ na nie może mieć umieszczenie w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Zdaniem eksperta ds. bezpieczeństwa energetycznego Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) Janusza Kowalskiego, porozumienie z Amerykanami w sprawie tarczy antyrakietowej, czy "też suwerenna postawa Polski w ocenie konfliktu gruzińskiego", mogą być wykorzystane przez Rosję w negocjacjach na dodatkowe dostawy gazu.

"Byłoby naiwnością sądzić inaczej. Rosja używa swoich zasobów naturalnych jako instrumentu nacisku politycznego, zgodnie ze swoją strategią energetyczną z 2003 r." - stwierdził w rozmowie z PAP Kowalski.

"Dopóki nie zbudujemy gazoportu w Świnoujściu (chodzi o terminal gazu skroplonego LNG - PAP) i połączenia z Danią (chodzi o tzw. Baltic Pipe, czyli połączenie polski z duńskim systemem gazowym - PAP) jesteśmy zdani na dyktat monopolisty. A to oznacza również zagrożenie dalszymi podwyżkami cen gazu" - ocenił Kowalski.

W opinii Pawła Nierady z Instytutu Sobieskiego, wykorzystanie tarczy antyrakietowej może być tylko pretekstem, "gdyż Rosja stara się maksymalnie wykorzystywać pozycję dominującego dostawcy gazu. W ten sposób chce przejąć kontrolę nad dostawą gazu do UE" - powiedział PAP.

"Rosja jest chciwa. Stara się przejąć kontrolę nad przesyłem (gazu - PAP). Dowodem na to są Ukraina, Białoruś" - dodał.

W grudniu 2006 r. rosyjski Gazprom ostrzegł, że 1 stycznia 2007 r. wstrzyma dostawy gazu dla Białorusi, jeśli Mińsk nie zgodzi się na podwyżkę ceny. Zaś w czerwcu tego roku Rosja zapowiedziała, że cena gazu dostarczanego na Ukrainę może w 2009 roku wzrosnąć ponad dwukrotnie.

Zdaniem Nierady, "nie można przewidzieć, o ile Rosja podwyższy Polsce cenę w nowym porozumieniu".

Według byłego ministra gospodarki Piotra Woźniaka strona rosyjska nie ma przesłanek ekonomicznych do podniesienia cen gazu dla Polski.

"Popyt na gaz w Europie nie rośnie i Rosjanie powinni mieć wystarczającą ilość surowca" - powiedział Woźniak. Jednak podkreślił, że "nie można wykluczyć względów politycznych".

Sam PGNiG nie chciał komentować możliwego wpływu porozumienia z Amerykanami na negocjacje z RosUkrEnergo.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Negocjacje kontraktu gazowego z Rosją będą trudne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!