Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nie ma szans by LNG był tańszy od gazu z rury

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
01-04-2009 10:28
Nie ma szans by LNG był tańszy od gazu z rury

Gaz importowany metanowcami będzie droższy od surowca dostarczanego gazociągami. Takie stwierdzenie trzeba przyjąć jako aksjomat - mówi Bogdan Pilch, wiceprezes zarządu i dyrektor ds. rozwoju rynku gazu w Electrabel Polska z grupy GdF Suez.

- Nie pokusiłbym się o to jakie mogą być ceny, czy różnice cenowe pomiędzy gazem z gazociągów a LNG. W ostatnim okresie doszło do diametralnej zmiany na tym rynku, która jest pochodną kryzysu finansowego. Sytuacja taka stwarza dużo większe możliwości na zawarcie kontraktu, niż jeszcze kilka miesięcy temu, kiedy rynek LNG, był klasycznym rynkiem producenta. Dodatkowo, w zakresie dostaw LNG mamy trzy kompletnie różniące się obszary konkurujące w rynku LNG: USA, Azję- która jest największym odbiorcą i Europę. Pomiędzy tymi obszarami toczy sie gra rynkową, charakteryzującą się dużą zmiennością w zakresie popytu-podaży i co jest tego pochodną cen LNG. Na to nakłada się na dzień dzisiejszy kryzys, który spowodował dużo mniejsze zapotrzebowanie na LNG, a dodatkowym jego efektem jest spowolnienie oddawania nowych mocy wytwórczych do eksploatacji. W tym momencie jest to bardzo niestabilny i nieprzewidywalny rynek - uważa nasz rozmówca.

- W moim odczuciu w krótkoterminowej i średnioterminowej perspektywie jesteśmy w stanie oszacować ceny, natomiast w perspektywie dłuższej niż trzy lata nie jesteśmy w stanie wiarygodnie tego zrobić. A w przypadku Polski mówimy o projekcie który będzie w sprzyjających warunkach zrealizowany najwcześniej w 2014 roku. Czyli mówimy o perspektywie długoterminowej. W tym momencie potrzebujemy bardzo dokładnych analiz w zakresie wszystkich uwarunkowań (wzrost PKB, realny popyt, ceny gazu w tym przewidywane ceny gazu krajowego, ceny węgla, ceny energii elektrycznej, CO2, itd.). Nie możemy zapomnieć o uwarunkowaniach zewnętrznych (np. ewentualna budowa Nord Stream). Nie ukrywam jednak, że negocjacje stojące przed producentem i kontrahentem gazu (PGNiG) będą bardzo trudne. Natomiast założenie, że ten gaz będzie droższy niż dostawy gazociągami trzeba przyjąć jako aksjomat - wyjaśnia prezes Pilch.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP