Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Niemal miliard złotych dla akcjonariuszy PGNiG

Autor: wnp.pl (DM)
10-03-2015 14:28
Niemal miliard złotych dla akcjonariuszy PGNiG
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Zarząd naszego gazowego potentata proponuje, aby niemal połowę ubiegłorocznego zysku netto spółki wypłacić w postaci dywidendy. Reszta pieniędzy z zysków firmy zarząd PGNiG chciałby przeznaczyć na zwiększenie kapitału zapasowego.

W sumie w ręce akcjonariuszy miałoby wpaść 944 mln złotych. Oznaczałoby to, że dywidenda na jedna akcję wyniesie 16 groszy. Nieco większą kwotę, bo niespełna 950,89 mln złotych spółka chciałaby przeznaczyć na zwiększenie kapitału zapasowego. Wypłata dywidendy miałaby nastąpić 4 sierpnia.
Jak zarząd uzasadnia taki podział zysków firmy? (PGNiG zarobił w ubiegłym roku ponad 2,8 mld złotych, http://www.wnp.pl/wiadomosci/245741.html ) W kolejnych latach, w tym w 2015 roku, GK PGNiG planuje utrzymać wysoki poziom nakładów finansowych na działalność inwestycyjną, w tym głównie na realizację projektów w zakresie działalności związanej z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż ropy naftowej oraz gazu ziemnego, jak również utrzymania zdolności wydobywczych.

"Spółka planuje przeznaczyć środki na intensyfikację wydobycia krajowego ze złóż konwencjonalnych (zarówno poprzez realizację projektów prac poszukiwawczych, jak i wdrażanie odpowiednich programów intensyfikacji wydobycia ze złóż eksploatowanych lub włączanych do eksploatacji) oraz przyspieszenie procesu zagospodarowania złóż już rozpoznanych. Służyć temu będzie wydatkowanie środków na zagęszczenie siatki odwiertów eksploatacyjnych, zastosowanie metod wspomagania wydobycia ropy naftowej przy wykorzystaniu zaawansowanych metod geologicznych" - czytamy w stanowisku zarządu.

Część środków finansowych spółka zamierza zainwestować w zagospodarowanie złóż i odwiertów oraz modernizację i rozbudowę istniejących kopalni gazu ziemnego. Przeznaczenie środków finansowych na działania te pozwoli osiągnąć utrzymanie wydobycia gazu i ropy naftowej na stabilnym poziomie oraz zwiększenie ich zasobów przemysłowych. W 2015 roku Grupa zamierza wydatkować środki na prace poszukiwawcze i inwestycje w segmencie poszukiwanie i wydobycie w kwocie ok. 1,9 mld zł. Największe nakłady inwestycyjne Grupa PGNiG przeznaczy na poszukiwanie i wydobycie węglowodorów. Ponad 0,8 mld zł obejmą nakłady PGNiG na wiercenia badawcze, rozpoznawcze, poszukiwawcze i eksploatacyjne.

Decyzja o podziale ubiegłorocznych zysków PGNiG zapadnie podczas zaplanowanego na 16 kwietnia walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP