XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Niemcy i Rosja wsparły Gazociąg Północny

 Niemcy i Rosja wsparły Gazociąg Północny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wojna w Gruzji nie przeszkodzi w budowie przez Bałtyk gazociągu Nord Stream - potwierdzili prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

- Nasze konsultacje zademonstrowały dojrzałość partnerstwa Rosji i Niemiec i zdolność do uwzględniania wzajemnych interesów pomimo dzielących nas różnic - cieszył się Miedwiediew po rozmowach z Merkel wczoraj w Sankt Petersburgu. Właśnie w pobliżu tego miasta wyznaczono początek rury Nord Stream, która pod dnem Bałtyku ma pompować rosyjski gaz wprost do Niemiec, omijając Polskę i inne państwa Europy Środkowej - pisze "Gazeta Wyborcza".

W obecności Merkel i Miedwiediewa niemiecki koncern E.ON podpisał umowę z Gazpromem o zakupie prawie 25 proc. udziałów w złożach Jużnorusskoje, z których surowiec napełni rurę przez Bałtyk. Za syberyjskie złoża Niemcy mieli dopuścić Rosjan do spółek gazowych na Węgrzech - przewidywano w przeszłości. Wczoraj ustalono jednak, że E.ON zapłaci swoimi udziałami rosyjsko-niemieckiej spółce Gerosgaz, która ma 2,9 proc. akcji Gazpromu. Po tej transakcji udziały E.ON w Gazpromie spadną do 3,5 proc.

- Niemcy potwierdzają swoje zaangażowanie w Nord Stream. To ważny dla nas projekt - powiedziała wczoraj kanclerz Niemiec.

Moskwie zależało na politycznym poparciu dla Nord Stream, bo po ataku Rosji na Gruzję w Europie przestrzegano przed tą inwestycją.

- Należy dokładnie przyjrzeć się gazociągowi, jeżeli Rosja będzie go wykorzystywać, by uczynić z Europy swego zakładnika - oceniał poseł bawarskiej CSU Karl-Theodor zu Guttenberg na początku września w tygodniku "Rheinische Merkur". O ponowne przeanalizowanie inwestycji Nord Stream apelował w Niemczech premier Donald Tusk. - Nie wolno zwiększać zależności od Rosji poprzez projekty tego rodzaju - powiedział tygodnikowi "Neue Osnabruecker Zeitung".

- Prawdziwe cele, które Rosja chce osiągnąć dzięki projektowi Nord Stream, to odizolowanie państw bałtyckich, Polski i Ukrainy oraz zwiększenie swoich wpływów politycznych na Niemcy i być może także na Finlandię. W rezultacie doprowadzi to do osłabienia i krachu wspólnej polityki UE - ostrzegał Marko Mikhelson, szef komisji parlamentu Estonii ds. UE.

- Powiedzcie "nie" niepewnej energii z Rosji - apelował ambasador USA w Szwecji Michael M. Wood, który na początku września w artykule w dzienniku "Svenska Dagbladet" zwrócił się do Szwedów, by po wojnie na Kaukazie zablokowali Nord Stream.

Artykuł amerykańskiego ambasadora, jak donosiła niemiecka prasa, miał wywołać irytację szefa niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeiera, bliskiego współpracownika byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schrödera, który od trzech lat z nominacji Gazpromu kieruje radą nadzorczą Nord Stream. Jako kandydat SPD w przyszłym roku Steinmeier będzie rywalem Merkel w wyborach kanclerskich.

W Niemczech pojawiła się nawet teoria o spisku Polski i USA przeciw bałtyckiej rurze. USA za kulisami od dawna zwalczają projekt Nord Stream. Jednak nowością jest publiczna dezaprobata. Być może ma to związek z podpisaną w sierpniu przez Polskę i USA umową o rozmieszczeniu rakiet na polskim terytorium. Czy jest aż taką naiwnością sądzić, że w tym kontekście Polska zażądała od USA otwartego odrzucenia Nord Stream? - pytał przed tygodniem w dzienniku "Tagesspiegel" Stephan Kohler, szef Niemieckiej Agencji Energii (DENA), której udziały należą do rządu Niemiec, firmy ubezpieczeniowej Allianz oraz Deutsche Banku i DZ Banku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemcy i Rosja wsparły Gazociąg Północny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!