Niemcy: przeciwnicy frackingu zebrali 650 tys. podpisów

Niemcy: przeciwnicy frackingu zebrali 650 tys. podpisów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przeciwnicy szczelinowania (fracking) wręczyli minister ochrony środowiska Niemiec Barbarze Hendricks we wtorek w Berlinie listę z 650 tys. podpisów przeciwko tej ich zdaniem niebezpiecznej metodzie wydobywania gazu z łupków. Hendricks podziela ich obawy.

"Uważam, że nie potrzebujemy gazu uzyskiwanego w wyniku szczelinowania" - powiedział szefowa resortu ochrony środowiska. "Jestem po waszej stronie" - dodała polityk SPD.

Hendricks zwróciła uwagę na naciski ze strony lobbystów zabiegających o zgodę na stosowanie tej metody.

Resorty gospodarki i ochrony środowiska analizują obecnie projekt ustawy mającej uregulować kwestie eksploatacji gazu z łupków. Autorzy projektu proponują poważne ograniczenia w stosowaniu frackingu. Szczelinowanie ma być dopuszczalne tylko na głębokości poniżej 3000 metrów i tylko wtedy, gdy nie ma niebezpieczeństwa zanieczyszczenia wód gruntowych.

SPD, Zieloni i Lewica są zdecydowanymi przeciwnikami frackingu, uważając, że kontrowersyjna metoda stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Premier Nadrenii Północnej-Westfalii Hannelore Kraft (SPD) zapowiedziała, że niezależnie od decyzji na szczeblu całego kraju nie zgodzi się na eksploatację gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego na swoim terenie. "Nie pozwolę na stosowanie frackingu do eksploatacji gazu łupkowego, dopóki będę premierem Północnej Nadrenii-Westfalii" - oświadczyła Kraft.

W CDU część polityków jest przeciwna rezygnacji z eksploatacji złóż gazu łupkowego, szczególnie wobec konfliktu z Rosją, skąd Niemcy importują obecnie ponad jedną trzecią zużywanego przez siebie gazu.

W umowie koalicyjnej rządu Angeli Merkel podpisanej w grudniu 2013 roku chadecy i socjaldemokraci zgodzili się na moratorium na wydobycie gazu łupkowego. Koalicjanci uzgodnili, że nie będą stosować frackingu do czasu całkowitego wyjaśnienia przez naukowców skutków tej metody, którą uznali za ryzykowną dla ludzi i środowiska.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!