XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Niemiecka firma gazowa wkracza do Polski

Niemiecka firma gazowa wkracza do Polski
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gazowemu monopoliście wyrasta rywal i partner. Do gry o polski rynek wkracza Handen, niemiecki dystrybutor gazu.

Na gazowym rynku w Polsce pojawił się nowy gracz. To spółka Handen, której właścicielem jest G.EN Gaz Energia, należąca do niemieckiego dystrybutora gazu Verbudnetz Gas (VNG) - informuje "Puls Biznesu".

Handen dopiero raczkuje, ale plany ma ambitne. Chce bowiem sprzedawać gaz odbiorcom na terenie całej Polski. W ich realizacji pomoże mu kontrakt na import gazu z Niemiec. To kolejny po CP Energii i niemieckiej firmie Media Odra Warta prywatny importer paliwa.

— Mamy kontrakt z dostawcą zza zachodniej granicy. Nie ujawnię jej nazwy. W jego ramach przez przejście w Lasowie odbieramy 0,5 mln m sześc. gazu rocznie. Kupujemy go po cenie rynkowej — mówi Paweł Kamiński, prezes Handena, były członek zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w zarządzie Marka Kossowskiego.

Spółka dostarcza paliwo jednemu klientowi przemysłowemu, którego nazwy też nie chce podać. Co ciekawe — właściciel Handena, czyli VNG, ma kilkuletni kontrakt z PGNiG na dostawy około 1 mld m sześc. gazu z Niemiec przez przejście w Lasowie.

— Możemy rozwinąć sprzedaż do 50 mln m sześc. gazu rocznie. Na taką wielkość importu paliwa bez konieczności posiadania magazynów gazu w Polsce zezwala prawo — mówi Paweł Kamiński.

Podkreśla, że Handen jest spółką wyłącznie handlową i nie będzie budować własnych gazociągów. To skazuje go na zależność od właściciela gazociągów przesyłowych, czyli państwowego Gaz Systemu, oraz od dystrybutorów gazu należących do monopolisty — PGNiG.

Inne gazowe firmy starają się budować własną infrastrukturę gazową. Tak działa spółka Media Odra Warta, KRI, CP Energia, a także właściciel Handen G.EN. Gaz Energia. Jest to jednak kapitało- i czasochłonne. Ogranicza też terytorialnie działania spółek. Konkurencja PGNiG skupia się więc głównie na zachodzie Polski.

Jest też inny problem, z którym Handen musi sobie poradzić. Gaz, który importuje z Niemiec, jest droższy niż oferowany przez PGNiG. Krajowy monopolista jest bezkonkurencyjny, bo klientom sprzedaje mieszankę tańszego gazu krajowego i kupowanego za granicą. Gazowe firmy więc nie mają wyjścia i kupują paliwo od monopolisty.

Handen liczy również w przyszłości na możliwość współpracy z PGNiG, jeśli chodzi o magazynowanie gazu. Giełdowa spółka jest przecież jedynym ich właścicielem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemiecka firma gazowa wkracza do Polski

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!