Niemiecki biznes domaga się od UE gwarancji dostaw energii z Rosji

Niemiecki biznes domaga się od UE gwarancji dostaw energii z Rosji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szef Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki Eckhard Cordes wezwał Unię Europejską do zagwarantowania niemieckim przedsiębiorstwom bezpiecznych dostaw energii z Rosji. Jego zdaniem konieczne są długofalowe rozwiązania, a nie reagowanie na kolejne kryzysy.

"Nie może być tak, że co parę miesięcy musimy obawiać się przerwania dostaw z powodu nierozwiązanych problemów energetycznych pomiędzy Ukrainą a Rosją" - powiedział Cordes w wywiadzie dla gazety "Neue Osnabruecker Zeitung", który ukaże się w środę.

Niemiecki przedsiębiorca zaznaczył, że konieczne jest podjęcie działań prewencyjnych i wynegocjowanie rozwiązań długofalowych, zamiast "ciągłego reagowania na kolejne kryzysy".

Cordes opowiedział się za kontynuowaniem trójstronnych rozmów UE z Rosją i Ukrainą, co przewiduje porozumienie z Mińska z 12 lutego, wynegocjowane na szczycie przywódców Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy. Większą aktywność powinien - zdaniem Cordesa - wykazać też nowy unijny komisarz ds. energii.

Cordes był przeciwnikiem sankcji wobec Rosji, jednak zaakceptował restrykcje pod naciskiem rządu. Organizacja, którą kieruje, reprezentuje niemieckie firmy handlujące z Rosją i innymi krajami Europy Wschodniej.

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller ostrzegł we wtorek, że Ukraina nie dokonała przedpłaty za gaz za marzec i przyspieszyła odbiór surowca objętego zaliczką za luty, co może doprowadzić do wstrzymania dostaw w ciągu dwóch dni.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rosji i Ukrainy podpisali w październiku 2014 r. porozumienie ws. warunków dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę przez okres zimowy do końca marca 2015 r. Ustalono cenę i warunek, że Kijów będzie musiał dokonywać przedpłat, aby móc odbierać gaz.

35 proc. gazu i 36 proc. ropy naftowej zużywanych przez Niemcy pochodzi z Rosji.

W środę Komisja Europejska opublikuje pakiet dokumentów, które skonkretyzują propozycję unii energetycznej. Ma ona w założeniu poprawić bezpieczeństwo energetyczne UE, w tym zmniejszyć zależność od dostaw z Rosji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemiecki biznes domaga się od UE gwarancji dostaw energii z Rosji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!