Niskie ceny gazu i ropy to efekt sił rynkowych a nie politycznych

Niskie ceny gazu i ropy to efekt sił rynkowych a nie politycznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Istotna obniżka cen ropy i gazu jest wynikiem podaży i popytu. Oczywiście geopolityka wpływa na rynek m.in. poprzez niestabilność na Bliskim Wschodzie i Ameryce Łacińskiej. Nie jest to intencjonalna presja na ceny surowców, a raczej naturalna relacja pomiędzy polityką a rynkiem - mówi wnp.pl Ian Brzezinski z Atlantic Council i członek rady Amerykańsko-Polskiej Rady Doradczej (APAC).

Czy konflikt Rosji i Ukrainy jest korzystny dla Stanów Zjednoczonych, które mogą zwiększyć eksport surowców energetycznych do Europy?

- To zdecydowanie nie jest to korzystne dla Stanów Zjednoczonych. Jeżeli dla kogokolwiek konflikt pomiędzy Rosji z Ukrainą jest korzystny, to być może dla Rosji. Inwazja Rosji na Ukrainę podważa w sposób strategiczny bezpieczeństwo Europy. Podważając bezpieczeństwo Europy podważa się wspólnotę transatlantycką, dlatego tutaj trudno mówić o korzyściach dla którejkolwiek stron na zachodzie.

Czy Stany Zjednoczone dostrzegają zmianę polityki energetycznej UE?

- Z perspektywy Stanów Zjednoczonych widać, że jest coraz lepiej, że Unia Europejska wzmacnia swoje bezpieczeństwo energetyczne m.in. poprzez unię energetyczną. Jednym z projektów, który jest bardzo ważny i który może być dla Europy przełomowy, biorąc pod uwagę jej bezpieczeństwo energetyczne, jest projekt korytarza północ-południe. To pomysł promowany przez Central Europe Energy Partners (CEEP) i Atlantic Council. Powstałe w ten sposób terminale gazowe, ropociągi, gazociągi oraz szlaki transportowe i telekomunikacyjne mają na celu zintegrowanie całego regionu Europy centralnej ze sobą oraz z zachodnią częścią kontynentu.

Widzimy już pierwsze elementy tego korytarza, to m.in. terminal LNG w Świnoujściu, który już wkrótce może wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale też wpłynie na bezpieczeństwo regionu. Korytarz północ-południe to odpowiedź na wyzwania w sektorze energii, gdzie potrzeba więcej integracji i więcej dywersyfikacji. Potrzebne jest bardziej konkurencyjne podejście do sektora energii.

Na ile obecne niskie ceny ropy i gazu są efektem działań politycznych a na ile efektem sytuacji na rynku energii?

- Moim zdaniem istotna obniżka cen ropy i gazu jest wynikiem podaży i popytu. Oczywiście geopolityka wpływa na rynek m.in. poprzez niestabilność na Bliskim Wschodzie i Ameryce Łacińskiej. Nie jest to intencjonalna presja na ceny surowców, a raczej naturalna relacja pomiędzy polityką a rynkiem. Dużą rolę odgrywają także nowe technologie wydobycia surowców, jak szczelinowanie hydrauliczne.

Rozmawiał: Dariusz Ciepiela

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niskie ceny gazu i ropy to efekt sił rynkowych a nie politycznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!