Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Niższy rating PGNiG

Autor: wnp.pl (DM)
20-11-2012 12:14

We wtorek 20 listopada agencja ratingowa Moody’s opublikowała komunikat dotyczący obniżenia oceny kredytowej PGNiG z „Baa1" na „Baa2" z perspektywą negatywną, Zarząd PGNiG SA informuje, że sytuacja płynnościowa spółki jest bezpieczna.

- Potrzeby finansowe spółki w związku z realizacją programu inwestycyjnego w 2012 i 2013 są zaspokojone, szczególnie po podpisaniu aneksu do Kontraktu jamalskiego skutkującego znacznie korzystniejszymi warunkami cenowymi w kontrakcie długoterminowym na dostawę gazu. Fakt ten został wzięty pod uwagę przez Agencję Moody’s, która odnotowała wysiłki PGNiG mające na celu poprawę efektywności operacyjnej. Jednocześnie Agencja zauważyła, iż pozytywne oddziaływanie aneksu na przyszłe wyniki PGNiG będzie uzależnione od ustalenia poziomu cen dla odbiorców końcowych gazu ziemnego – czytamy w komunikacie PGNiG
Jak przyznaje spółka: głównym powodem obniżenia ratingu dla PGNiG było pogorszenie wyniku operacyjnego za dziewięć miesięcy 2012 roku wobec poziomu z 2011 roku, spowodowane ujemną marżą na obrocie gazem oraz zwiększenie poziomu zadłużenia związane z przejęciem PGNiG Termika.

Agencja zwróciła ponadto uwagę na niepewność, co do przyszłego kształtu rynku gazu w Polsce i możliwego negatywnego wpływu tej sytuacji na wyniki spółki. Moody’s uwzględniła także zmieniający się profil ryzyka PGNiG, wynikający ze zwiększonych nakładów spółki na poszukiwanie i wydobycie węglowodorów, czyli segment działalności nieregulowanej, który dodatkowo może zostać obciążony w Polsce projektowanym podatkiem od wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej.

Według zarządu PGNiG utrzymanie solidnego ratingu inwestycyjnego jest ważne, szczególnie w świetle prowadzonych inwestycji zwiększających bezpieczeństwo energetyczne państwa, ponieważ w istotny sposób wpływa na możliwość realizacji oraz koszt finansowania tych inwestycji. - W związku z tym zarząd PGNiG oczekuje, iż odpowiednie decyzje związane z ceną paliwa gazowego, a także uruchomienie produkcji na nowych złożach poprawią wskaźniki finansowe spółki, co w konsekwencji będzie miało pozytywny wpływ na ocenę kredytową – uważa PGNiG.

Jak przyznaje nasz gazowy potentat biorąc te czynniki pod uwagę konieczna jest poprawa sytuacji finansowej spółki. Zarząd optymalizuje wiec koszty. Od zeszłego roku znacząco zwiększono import tańszego gazu z kierunku zachodniego i południowego (np. w I półroczu 2012 roku sprowadzono o 700 mln m3 więcej z tych kierunków niż w analogicznym okresie 2011 roku). Dodatkowo już w końcu 2011 roku podjęto działania restrukturyzacyjne w Grupie Kapitałowej PGNiG, które objęły między innymi: spółki budowlano-montażowe i Centralę Spółki, natomiast od 1 września 2012 roku także Oddziały Obrotu Gazem oraz Oddziały Sektora Górniczego.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP