Nord Stream 2 budzi poważny opór także w Niemczech

Nord Stream 2 budzi poważny opór także w Niemczech
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polityczne zmagania o gazociąg Nord Stream 2 zbliżają się do finału - pisze niemiecki dziennik "Die Welt". Według autora komentarza Gerharda Gnaucka należy powstrzymać realizację projektu, który powiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu.

  • Nord Stream 2 ma umożliwić przesyłanie do 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie.
  • Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku.
  • Projektowi szczególnie mocno sprzeciwiają się Polska, Ukraina i kraje bałtyckie.

Gnauck polemizuje z podnoszonym przez zwolenników Nord Stream 2 argumentem, że zapotrzebowanie na gaz w Europie utrzyma się w przyszłości na wysokim poziomie, należy więc budować nowe gazociągi, by dywersyfikować źródła energii.

Teza o dywersyfikacji jest kłamstwem - uważa Gnauck. Rosja już teraz jest największym dostarczycielem gazu, ropy i kopalin zarówno dla Niemiec, jak i dla całej Europy, a wszystkie nowe magistrale mają prowadzić do Rosji. "Nord Stream jest zaprzeczeniem dywersyfikacji" - podkreśla niemiecki dziennikarz.

W jego opinii powstrzymanie budowy drugiej nitki rosyjskiego gazociągu przez Bałtyk jest w interesie nie tylko Europy, lecz także Rosji.

Czytaj także: Polska znajdzie w USA sojusznika w walce z Rosją i Nord Stream 2

Komentator zauważa, że zysk z eksportu gazu i ropy stanowi połowę wpływów do rosyjskiego budżetu, i przypomina słowa byłego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, który w 2009 roku stwierdził, że "handel gazem i ropą jest rosyjskim narkotykiem", pozwalającym na "rozwiązanie palących problemów gospodarczych", i zaznaczał, że Rosja "nie potrzebuje reformy gospodarki".

"Nord Stream będzie największym dilerem tego narkotyku" - ocenia Gnauck. Jego zdaniem wpływy z handlu gazem i ropą pozwalają rosyjskiej elicie na bogacenie się, ograniczanie reform i rozbudowę aparatu policyjnego.

Gnauck ostrzega, że energia może być wykorzystana przez Rosję do osiągania agresywnych celów politycznych. Moskwa - tak sowiecka, jak i postsowiecka - jest mistrzem świata w dziedzinie wstrzymywania dostaw energii - dodaje.

Czytaj również: Mateusz Morawiecki rozwiał nadzieje Niemców ws. Nord Stream 2

Autor zwraca uwagę na uzależnienie Niemiec od rosyjskiej energii, nie tylko od dostaw, lecz także od zbiorników podziemnych znajdujących się w rosyjskich rękach. Przypomina o roli byłego ministra gospodarki, a obecnie ministra spraw zagranicznych Sigmara Gabriela, który w 2015 roku opowiedział się za wyłączeniem Nord Stream 2 spod unijnych przepisów.

Gnauck podkreśla, że Ukraina niemal całkowicie uniezależniła się od rosyjskiego gazu, a Polska i kraje bałtyckie poczyniły postępy w tym kierunku. "Dlaczego mieszkańcy Europy Zachodniej wpadają w pułapkę zależności, z której mieszkańcy Europy Wschodniej akurat starają się wydostać?" - pyta dziennikarz.

"Interesy garstki koncernów nie mogą decydować o naszej polityce energetycznej. Niemcy i Europa powinny wyznaczyć Nord Stream 2 granice w formie unijnych reguł lub zastopować ten projekt" - pisze Gnauck.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1,2 tys. km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego. Moc przesyłowa to 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku. Po tym roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się projektowi.

Na forum Unii Europejskiej toczy się obecnie dyskusja, czy gazociąg ma być objęty przepisami tzw. trzeciego pakietu energetycznego.

Dla Polski kwestie Nord Stream 2 są najbardziej palącym problemem Wspólnoty.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!