XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

"Nord Stream II to wspólny problem Słowacji i Polski"

"Nord Stream II to wspólny problem Słowacji i Polski"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydent Andrzej Duda powiedział w piątek po spotkaniu z prezydentem Słowacji Andrejem Kiską, że Grupa Wyszehradzka (V4) powinna wypracować wspólne stanowisko w sprawie budowy gazociągu Nord Stream II.

Ocenił też, że warto inwestować w różne formy współpracy krajów regionu, takie jak grupa Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne.

Spotkanie obu prezydentów, które odbyło się w Czerwonym Klasztorze na Słowacji, to element przygotowań przed spotkaniem prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Słowacja, Czechy, Węgry) 8-9 października w Balatonfured na Węgrzech. Duda zapowiedział, że jednym z założeń spotkania będzie wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie rosyjskich planów budowy gazociągu Nord Stream II, czyli nowej dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, o przepustowości 55 mld metrów sześciennych rocznie.

"Można powiedzieć w ten sposób: nie ma między nami żadnych rozbieżności, jeżeli chodzi o stanowiska w tych najważniejszych sprawach. Trzeba będzie na najbliższym spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej tę sprawę mocno postawić. Mam nadzieję, że cała Grupa będzie w tej kwestii mówiła jednogłośnie: nie" - powiedział polski prezydent.

"To są decyzje nie biznesowe, tylko tak naprawdę polityczne, w każdym bądź razie z całą pewnością taka decyzja jak Nord Stream ma potężne skutki polityczne, którym powinniśmy się zdecydowanie sprzeciwiać, bo jest to sprzeczne z interesami Polski i Słowacji" - podkreślił.

Duda poinformował, że "zdał relację" prezydentowi Słowacji z tego, co działo się podczas szczytu ONZ w Nowym Jorku, w którym uczestniczył w tym tygodniu oraz spotkań, jakie odbył przy jego okazji, a także "z tego, co istotnego można było tam usłyszeć na temat naszej części Europy".

Prezydent Kiska ocenił, że Nord Stream II to problem, wobec którego Słowacja i Polska stoją po tej samej stronie. Ocenił, że ten temat oraz kwestia migrantów powinny zostać poruszone na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej na Węgrzech.

Kiska mówił, że rozmowa z prezydentem Dudą dotyczyła stosunków wzajemnych, a także polityki międzynarodowej. "Między naszymi krajami jest jeszcze bardzo wiele niewykorzystanych możliwości" - ocenił. Dodał, że z prezydentem Dudą obiecali sobie, że będą przyczyniać się do rozwoju i wykorzystania tych rezerw w różnych dziedzinach, m.in. turystyce.

Podczas corocznego spotkania prezydenci Polski i Słowacji mówili także o szerszych formach współpracy międzynarodowej m.in. na temat inicjatywy tworzenia współpracy państw adriatycko-czarnomorsko-bałtyckich. Przywódcy podsumowali, że między naszymi krajami nie ma żadnych rozbieżności, jeżeli chodzi o sprawy międzynarodowe. Duda dodał, że spotkanie w Czerwonym Klasztorze przebiegało w miłej i przyjacielskiej atmosferze.

Czerwony Klasztor położony jest nad Dunajcem, naprzeciw polskiej przystani flisackiej w Sromowcach. Prezydenci spotkali się na kładce na Dunajcu łączącej te dwie turystyczne miejscowości.

Prezydenci Polski i Słowacji spotykają się regularnie na pograniczu dwa razy w roku - zimą w polskim Witowie oraz jesienią w Czerwonym Klasztorze.

Zamieszkały początkowo przez kartuzów Czerwony Klasztor został ufundowany w 1319 roku przez Gallusa (inaczej Kakasa), wnuka komesa Rutkera - protoplasty węgierskiego magnackiego rodu Berzeviczych. Był to akt ekspiacji za zabójstwo feudalnego rywala, Chyderyka z rodu Goergeyów. Budowę klasztoru wsparli polscy monarchowie - król Kazimierz Wielki i królowa Jadwiga. W 1563 roku klasztor uległ kasacie, a w 1705 roku oddano go do użytku kamedułom. Rezydowali oni tam jednak tylko do czasu rozwiązania zakonów kontemplacyjnych w monarchii habsburskiej, co zarządził w 1781 roku cesarz Józef II.

Na terenie kompleksu klasztornego zachowała się znaczna część jego historycznych obiektów, w tym gotycki kościół pod wezwaniem św. Antoniego, refektarz, niektóre pojedyncze pustelnie kamedulskie i dawny zajazd dla podróżnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Nord Stream II to wspólny problem Słowacji i Polski"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!