Nord Stream przekazał raport ws. oddziaływania gazociągu na środowisko

Nord Stream przekazał raport ws. oddziaływania gazociągu na środowisko
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Resorty ekologiczne Rosji, Niemiec, Finlandii, Szwecji i Danii otrzymały od spółki Nord Stream, operatora projektu budowy gazociągu o tej samej nazwie, raport z ocenami oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym.

Poinformował o tym w piątek dziennik "Kommiersant", powołując się na fińską minister środowiska Paulę Lehtomaki. Wiadomość tę potwierdziła spółka Nord Stream, dodając, że dokument zostanie opublikowany w poniedziałek.

Magistrala Nord Stream (Gazociąg Północny) ma przez Morze Bałtyckie połączyć Rosję i Niemcy. Przetnie też wyłączne strefy ekonomiczne Finlandii, Szwecji i Danii.

Budowa morskiego odcinka wciąż stoi pod znakiem zapytania, gdyż Finlandia i Szwecja nie godzą się na rozpoczęcie inwestycji z powodów ekologicznych. Niechętna temu projektowi jest też Polska.

Według Nord Stream, w ciągu najbliższych trzech miesięcy raport będzie konsultowany w Rosji, Niemczech, Finlandii, Szwecji i Danii, po czym powinny one wydać opinię na temat ekologicznego bezpieczeństwa i ryzyka projektu.

Raport, którego opracowanie wymaga konwencja z Espoo z 1991 roku, miał być gotowy już rok temu, jednak na żądanie Finlandii, Szwecji i Danii trasa bałtyckiej rury została zmieniona, co wymagało skorygowania całego projektu.

Nord Stream twierdzi, że badania ekologiczne kosztowały ją już 100 mln euro.

"Wzdłuż większości trasy gazociągu prawdopodobieństwo kontaktu z amunicją chemiczną jest małe. Jednak trasa przechodzi w pobliżu dwóch znanych rejonów składowania broni chemicznej - w rejonie wysp Bornholm i Gotlandia. Uwzględniając małe prawdopodobieństwo kontaktu z taką amunicją, oddziaływanie ocenia się jako umiarkowane w wypadku bentosu i niskie dla innych receptorów biologicznych" - cytuje "Kommiersant" fragment raportu.

"Oddziaływanie na środowisko społeczne i społeczno-gospodarcze ocenia się jako nieznaczące. W razie przypadkowej detonacji amunicji konwencjonalnej oddziaływanie będzie takie, jak przy jej planowym unieszkodliwianiu. Prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest niskie lub umiarkowane" - głosi raport.

Udziałowcami Nord Stream są: rosyjski Gazprom (51 proc.) niemieckie E.On-Ruhrgas i BASF-Wintershall (po 20 proc.) oraz holenderski Gasunie (9 proc.).

W czwartek zainteresowanie przyłączeniem się do projektu oficjalnie potwierdził francuski Gaz de France (GDF) Suez.

Według "Kommiersanta", powołującego się na źródła w Gazpromie, francuski koncern przejmie 9 proc. akcji - po 4,5 proc. papierów ze swoich pakietów odstąpią mu E.On-Ruhrgas i BASF-Wintershall.

Nord Stream ma się składać z dwóch nitek o przepustowości po 27,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Pierwsza nitka powinna być oddana do eksploatacji w końcu 2011 roku, a druga - w 2012 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nord Stream przekazał raport ws. oddziaływania gazociągu na środowisko

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!