Nowa era rynku gazu w Ukrainie

Nowa era rynku gazu w Ukrainie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sytuacja na ukraińskim rynku gazu zmienia się dynamicznie. Ukraina praktycznie uniezależniła się od dostaw gazu z kierunku rosyjskiego. Jednak, żeby system gazowy mógł działać w pełni efektywnie, powinna mieć giełdę energii z prawdziwego zdarzenia - pisze z Kijowa Mykola Voytiv. - Pomocne mogą być polskie doświadczenia.

Ukraiński rynek gazu ma za sobą bardzo trudny okres 2010-14, który charakteryzował się maksymalnym poziomem nieprzejrzystości i korumpowania. To była ostatnia faza zależności Ukrainy od rosyjskiego gazu i rosyjskiego lobby we władzach państwowych. Zaledwie kilku ludzi przez potężne wpływy w administracji prezydenckiej, rządzie oraz parlamencie i Ministerstwie Energetyki rządziło zamkniętym cyklem produkcyjnym: wydobycie, transportowanie/magazynowanie i sprzedaż gazu.

Oficjalnie rząd i Ministerstwo Energetyki kierowały się strategią z 2006 r. dotyczącą rozwoju rynku energii, m.in sektora gazowego, do 2030 r.. W 2013 r. została ona poprawiona i na nowo zatwierdzona przez rząd. Niestety, ten dokument był tylko formalnością.

Jedynym pozytywnym przedsięwzięciem w tej fazie było podpisanie we wrześniu 2010 r. protokołu o przystąpieniu Ukrainy do traktatu ustanawiającego Wspólnotę Energetyczną rozszerzającego wewnętrzny unijny rynek energii na Europę południowo-wschodnią. Od tego momentu implementacja 2. i 3. pakietu energetycznego Unii Europejskiej (UE) była agendą energetyczną władz. Wszystko skończyło się jednak tylko na deklaracjach, a rynek gazu na Ukrainie stracił pięć lat potrzebnych do transformacji.

Nowa strategia

W 2015 r. sporządzono „Nową Energetyczną Strategię Ukrainy: bezpieczeństwo, energooszczędność, konkurencja”. Składa się ona z dwóch części: reformowanie sektora energetycznego do 2020 r. i kompleksowe plany rozwoju energetyki Ukrainy do 2035 r.

Najważniejszymi jej celami jest transformacja własnościowa firmy NJSC Naftogaz i jej spółek subsydiarnych (nowa ustawa O rynku gazu ziemnego w Ukrainie, która weszła w życie w końcu października 2015 r., pozwala zakończyć implementację 2. oraz 3. pakietu energetycznego UE), a także niezależność energetyczna od Rosji (m.in. w zakresie gazu).

Jest już tego widoczny znak. W całym 2015 r. Ukraina sprowadziła tylko 6 mld. metrów sześc. rosyjskiego gazu, czyli w 2,5 raza mniej niż w roku 2014, a z UE (Słowacji, Węgier i Polski) - 10,3 mld. metrów sześciennych. W najbliższej perspektywie Ukraina planuje importować około 15 mld m. sześc. gazu z UE.

Od początku sezonu grzewczego (listopad 2015 r.) Ukraina kupuje gaz wyłącznie w UE. Dla budżetu państwa udało się oszczędzić miliardy dolarów. Jak pisali prorosyjscy lobbyści, „było to niemożliwe dla Ukrainy”, ale jednak do tego doszło.

Poniższy wykres pokazuje, że zapasy gazu w ukraińskich magazynach podziemnych (PMG) są największe w ostatnich pięciu latach i bez rosyjskich dostaw. 



Rewers gazu z UE

17 grudnia 2014 roku pomiędzy PJSC Uktransgaz oraz polskim Gaz-Systemem została podpisana umowa o współpracy, która dotyczyła przygotowania studium wykonalności projektu dla połączenia integrującego systemy przesyłowe obu krajów (interkonektor).

Dokument zakłada - połączenie międzysystemowe Polski i Ukrainy, dywersyfikację źródeł dostaw gazu dla Ukrainy (m.in. z LNG Polski i Litwy), zabezpieczenie dostaw europejskiego surowca do ukraińskich magazynów oraz jego dalszą dostawę dla klientów z Unii Europejskiej - czyli integrację systemów przesyłowych i rynków gazu w regionie Europy Wschodniej.

9 października 2015 roku Gaz-System i PJSC Uktransgaz zakończyli prace nad Studium Wykonalności. Strony przewidują możliwość zakończenia realizacji projektu na 2019/2020 rok.

Dzięki nowemu połączeniu możliwe będzie zwiększenie zdolności eksportowych gazu z Polski w kierunku Ukrainy w ilościach od 5-8 mld m sześc. /rok, z kierunku Ukrainy do Polski w ilości od 5-7 mld m sześc./rok w zależności od technicznych warunków transportu gazu w systemach przesyłowych.

W końcu maja 2015 roku PJSC Uktransgaz i węgierska FGSZ Kezdőlap zawarli umowę o budowie interkonektora gazowego. Przepustowość takiego interkonektora z Ukrainy na Węgry ma wynosić 26 mld m sześc. rocznie, a z Węgier na Ukrainę - 6,1 mld m sześc.

Porozumienie dotyczy wszystkich gazociągów przecinających granicę ukraińsko-węgierską i jest zgodne z prawem energetycznym UE.

Według stanu na dziś, najwięcej gazu z UE Ukraina importuje ze Słowacji, z którą od kwietnia 2014 roku ma podpisane memorandum o małym rewersie gazu (około 10 mld m sześc. rocznie) i do umowy o dużym rewersie (interkonektor) jeszcze nie doszło. Może to być rezultatem wpływu rosyjskiego Gazpromu na słowacką firmę Eustream. Trwają jednak negocjacje i, jak informuje Ministerstwo Energetyki Ukrainy, w najbliższym czasie taka umowa zostanie zawarta.

Największy system w Europie

Ukraiński system gazociągów przesyłowych (długość 38 500 kilometrów) jest największy w Europie. Ukraina posiada 12 podziemnych magazynów gazu o objętości 31 mld metrów sześc. 80 proc. wydajności PMG jest zlokalizowana na zachodzie Ukrainy, skąd gaz do konsumenta w UE można dostarczyć w parę godzin. Zdolność techniczna ukraińskiego systemu przesyłowego na wejściu wynosi 302 mld m sześc. gazu, na wyjściu - 178 mld m sześc. gazu rocznie.

Stwarza to dla Ukrainy możliwość zostania członkiem Europejskiej areny spotowego i terminowego handlu gazem. Może być to jej wkład przy wchodzeniu w rodzinę energetycznego rynku państw Unii Europejskiej. Z 31 mld m sześc. zdolności magazynowej Ukraina może oddać 15-20 mld klientom europejskim, którzy mogliby kupować latem gaz z giełdy i wykorzystywać go w okresie zimowym.

 Czas na giełdę

Rynek gazu w Ukrainie potrzebuje uporządkowania i przejrzystości - stworzenia giełdy energii (czy giełdy, która w pierwszym etapie uporządkuje rynek gazu ziemnego). Dotyczy to nie tylko transportowania i magazynowania gazu, a także krajowego wydobycia i jego zużytkowania.

Do października 2015 r.  cały surowiec, który wydobywał NJSC Naftogaz, a konkretnie jego spółka subsydiarna PJSC UkrGasVydobuvannya, był rozdysponowywany wyłącznie przez jedną giełdę, którą wyznaczała sama firma. Trudno nazwać taką sytuację konkurencyjną i transparentną.

28 października 2015 r. UkrGasVydobuvannya ogłosiła konkurs ws. wyboru giełd dla przeprowadzenia aukcji. Obecnie jest ich kilka. Ale i taka sytuacja jest nie korzystna. Żeby osiągnąć europejski poziom zasad funkcjonowania rynku gazu, powinna działać jedna integrowana giełda państwowa.

Europejskie standardy uporządkowania i systemowości rynku energii, m.in. gazu, prezentuje Niemiecka The European Energy Exchange (EEX), czeska Power Exchange Central Europe (PXE) i polska Towarowa Giełda Energii (TGE). To właśnie doświadczenia tej ostatniej mogłyby być dla Ukrainy najciekawsze.

Ukraińska giełda energetyczna uporządkuje w bliższej perspektywie krajowy rynek energetyczny (m.in. gazu), a w dalszej - wspólnie z Polską i Grupą Wyszehradzką - rynek regionalny. Do tego celu trzeba dążyć konsekwentnie.

Mykola Voytiv, Kijów

Mykola Voytiv - ekspert ds. energetyki Turiba Business School, MBA, stypendysta Erasmus-Mundus, absolwent Akademii Dyplomatycznej Ukrainy. Założyciel i przewodniczący NGO „New Generation Management”.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowa era rynku gazu w Ukrainie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!