Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nowa instrukcja ruchu dla Jamału weszła w życie

Autor: wnp.pl (DM)
10-02-2014 11:01

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową Instrukcję Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. To kolejny krok do uruchomienia fizycznego rewersu na tym gazociągu.

Właścicielem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego jest spółka EuRoPol Gaz. Od listopada 2010 r. Gaz-System sprawuje funkcję niezależnego operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego.
Polski operator, uzyskał właśnie decyzję Urzędu Regulacji Energetyki o zatwierdzeniu nowej instrukcji Zmiany wynikają z konieczności dostosowania postanowień Instrukcji SGT do zmieniającego się otoczenia prawnego i postępującego procesu liberalizacji rynku gazu w Polsce, w tym wdrożenia mechanizmów zarządzania ograniczeniami kontraktowymi, określonych w decyzji Komisji Europejskiej z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie zmiany Załącznika I do Rozporządzenia (WE) nr 715/2009 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie warunków dostępu do sieci przesyłowych gazu ziemnego (CMP).

Nowa instrukcja jest spójna z postanowieniami Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci dla krajowego systemu przesyłowego, którego właścicielem jest Gaz-System. Uwzględnia uwagi zgłaszane przez Użytkowników Systemu w toku przeprowadzonej procedury konsultacji.

Główne zmiany w IRiESP SGT, które wchodzą w życie od 10 lutego 2014 r. obejmują:

- uproszczenie modelu zawierania i realizacji umów, zgodnie z którym każdy podmiot zawiera z Gaz-System (jako operatorem SGT) jedną umowę o charakterze ramowym, która stanowi podstawę do występowania do operatora z wnioskami o możliwość korzystania z wybranych przez Klientów punktów wejścia lub wyjścia,

- wprowadzenie przydziału przepustowości na zasadach ciągłych w trybie aukcji,

- dostosowanie harmonogramu procesu nominacji i renominacji do projektu Kodeksu Sieci dotyczącego bilansowania gazu w sieciach przesyłowych (NC BAL): nominacje składane do 14.00 doby poprzedzającej realizację(D-1); informacje o przyjęciu lub odrzuceniu nominacji przez operatora do godz. 16.00 D-1 oraz renominacje od godz. 16.00 D-1 do godz. 3.00 w dobie realizacji usługi (renominacja godzinowych ilości paliwa gazowego może być złożona najpóźniej na 2 godziny przed pierwszą godziną, dla której będzie zmieniana nominacja),

- udostępnianie przepustowości w punktach na połączeniu z systemami gazowymi przesyłowymi państw członkowskich Unii Europejskiej oraz w Punkcie Wzajemnego.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP