Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nowe, niższe ceny gazu, ale tylko na kwartał

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
17-12-2015 18:14
Nowe, niższe ceny gazu, ale tylko na kwartał
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy na paliwo gazowe dla PGNiG oraz PGNiG Obrót Detaliczny. Powody do zadowolenia mogą mieć zwłaszcza duzi odbiorcy surowca.

Dla odbiorców hurtowych (czyli takich, którzy kupują gaz do dalszej odsprzedaży oraz odbiorców końcowych o rocznym zużyciu większym niż 25 mln m3) średnia cena paliwa gazowego została obniżona o 6,1 proc. (dla gazu zaazotowanego) oraz o 6,6 proc. (w przypadku gazu wysokometanowego). Natomiast dla odbiorców detalicznych (zużywających gaz na własne potrzeby) średnia cena spadła o 2,1 proc. - 3,3 proc.
Nowa taryfa będzie obowiązywała do 31 marca 2016 r.

Średnia zmiana ceny za paliwo gazowe w stosunku do dotychczasowej taryfy PGNiG Obrót Detaliczny wynosi odpowiednio:

· dla gazu wysokometanowego E - obniżka ceny za paliwo gazowe o 3,3 proc., w tym dla klientów indywidualnych (grupy taryfowe od W-1 do W-4) o 3,5 proc.,

· dla gazu zaazotowanego Lw - obniżka ceny za paliwo gazowe o 2,8 proc.,

· dla gazu zaazotowanego Ls - obniżka ceny za paliwo gazowe o 2,1 proc.,

Stawki opłat abonamentowych dla klientów indywidulanych z wyłączeniem grup taryfowych z oznaczeniem „12T” zostały obniżone o 10 proc. Jest to pierwsza obniżka stawek opłat abonamentowych od 2009 roku. Dla pozostałych klientów stawki opłat abonamentowych pozostały bez zmian. Także i tu nowa taryfa będzie obowiązywała do 31 marca 2016 r.

Warto podkreślić, że jest to trzecia z kolei obniżka cen gazu ziemnego oferowanego przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny– poprzednie zmiany weszły w życie 1 stycznia 2015 r. oraz 1 września 2015 r.

Stawki opłat za usługę dystrybucji i regazyfikacji pozostają bez zmian.

Zmiany cen gazu ziemnego są konsekwencją wciąż utrzymujących się niskich cen ropy naftowej i  niskich cen gazu ziemnego na rynkach hurtowych w północno-zachodniej Europie, co efektywnie wpływa na obniżenie całkowitego kosztu pozyskania gazu ziemnego przez PGNiG, w porównaniu do kosztu, jaki był przyjmowany do aktualnie obowiązującej taryfy.

Można jednak zadać pytanie, dlaczego nowa taryfa będzie obowiązywała tylko do końca pierwszego kwartału przyszłego roku?

Wydają się być dwie przyczyny takiej decyzji. Po pierwsze obecna sytuacja na rynku gazu jest bardzo dynamiczna i widać duże zmiany cen. Po drugie być może do końca marca uda się załatwić kwestię ceny rosyjskiego gazu. A to będzie miało kapitalne znaczenie dla polityki taryfowej URE i PGNiG.

Dariusz Malinowski

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP