Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nowe, niższe taryfy gazu

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
08-05-2009 10:47
Nowe, niższe taryfy gazu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo informuje, że w dniu 7 maja 2009 roku decyzją prezesa Urzędu Regulacji Energetyki została zatwierdzona nowa Taryfa w zakresie dostarczania paliwa gazowego dla PGNiG. Średnie obniżenie ceny gazu wysokometanowego wyniesie 9,13 proc. Wzrosną jednak stawki usług przesyłu i dystrybucji gazu.

Zgodnie zapisami z art. 47 ust. 4 Ustawy Prawo energetyczne, nowa Taryfa wchodzi w życie nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż do 45 dni od dnia jej opublikowania. Dokładną datę wejścia w życie PGNiG SA przekaże w odrębnym komunikacie, a termin jej obowiązywania ostatecznie ustalony został do dnia 31 marca 2010 roku.
Z dniem wejścia w życie nowej taryfy straci moc prawną stara.

Nowa Taryfa, w stosunku do poprzednio obowiązującej, zakłada średnie obniżenie ceny gazu wysokometanowego o 9,13 proc. co jest efektem spadku kosztów zakupu gazu pochodzącego z importu. Ponadto taryfa zakłada wzrost stawek sieciowych wynikający przede wszystkim z wyższych kosztów zakupu usług przesyłu i dystrybucji paliw gazowych, średnio o 14,7 proc. W efekcie, średnia wysokość całkowitych opłat związanych z dostarczaniem gazu wysokometanowego dla odbiorców ulegnie obniżeniu o 3,3 proc.

W przypadku gazu zaazotowanego taryfa zakłada średnie obniżenie ceny gazu od 5,6 proc. (podgrupy Lw – dawniej GZ-41,5) do 7,1 proc. (podgrupy Ls – dawniej GZ-35) w zależności od rodzaju gazu. Podobnie jak w przypadku gazu wysokometanowego, taryfa zakłada wzrost stawek sieciowych średnio o 10,6 proc. dla gazu Lw oraz 11,2 proc. dla gazu Ls. W efekcie, średnia wysokość całkowitych opłat związanych z dostarczaniem gazu zaazotowanego dla odbiorców ulegnie obniżeniu o 1,4 proc. dla gazu Lw oraz 1,3 proc. dla gazu Ls.

Stawki opłat sieciowych obejmują m.in. koszty wynikające z tytułu zlecania przez PGNIG SA usług w zakresie przesyłania siecią przesyłową Operatora Systemu Przesyłowego OGP Gaz – System , dystrybucji sieciami dystrybucyjnymi odpowiednich Operatorów Systemu Dystrybucyjnego, magazynowania w instalacjach własnych PGNiG S.A. oraz koszty bilansowania systemu i zarządzania ograniczeniami systemowymi dla zapewnienia poboru gazu przez Odbiorcę, w ustalanym w umowie miejscu jego odbioru. Stawki opłat sieciowych są ustalone dla miejsc odbioru gazu odpowiednio z sieci operatora systemu przesyłowego – OGP Gaz-System lub operatorów systemów dystrybucyjnych, tj. Dolnośląskiej, Górnośląskiej, Karpackiej, Mazowieckiej, Pomorskiej, Wielkopolskiej – Spółki Gazownictwa.

Zobacz : szczegółowe stawki opłat

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP