Nowe Prawo gazowe może wejść w życie najwcześniej na początku 2013 r.

Nowe Prawo gazowe może wejść w życie najwcześniej na początku 2013 r.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowe Prawo gazowe, którego projekt przedstawił resort gospodarki w grudniu zeszłego roku, raczej nie ma szans wejść w życie od lipca, jak założyło ministerstwo - ocenia Tomasz Minkiewicz, radca prawny, partner CMS Cameron McKenna. Bardziej realnym terminem jest początek 2013 roku. Prawo to powstaje niezależnie od programu uwolnienia hurtowego rynku gazu, przygotowywanego przez URE.

"Nowe Prawo gazowe, tworzone przez Ministerstwo Gospodarki, raczej nie wejdzie w życie wcześniej niż z początkiem 2013 roku, nawet zakładając w miarę sprawny proces legislacyjny" - powiedział Minkiewicz.

Tymczasem w projektach tzw. "trójpaku energetycznego", którego elementem jest Prawo gazowe, jest zapisana data 1 lipca tego roku.

"Trwają jeszcze konsultacje społeczne. Później projekt musi trafić na Komitet Stały Rady Ministrów. Zakładając, że proces akceptacji na szczeblu rządu zostanie przeprowadzony sprawnie, to w okolicach marca dokument mógłby zostać przyjęty przez rząd i wysłany do parlamentu. Przy czym trzeba pamiętać, że mamy tu do czynienia z bardzo obszernymi regulacjami" - poinformował partner kancelarii CMS Cameron McKenna.

Jego zdaniem byłoby "skrajnie optymistycznym" założenie, że parlament mógłby w ciągu dwóch miesięcy uchwalić dokument.

W projektowanej ustawie wprowadzono możliwość kalkulacji cen gazu ziemnego dla odbiorców przemysłowych w oparciu o metodologię taryfową. Przedsiębiorstwo gazownicze sprzedające gaz dużym odbiorcom będzie mogło przedłożyć do zatwierdzenia przez prezesa URE metodologię, w której określone będą jedynie zasady, według których należy ustalać cenę gazu.

Założenia ustawy odnoszą się też do obowiązku utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu. Miałby on spoczywać wyłącznie na firmach sprzedających surowiec odbiorcom chronionym. Projekt zakłada też wprowadzenie wirtualnego punktu sprzedaży gazu w ramach sieci.

Są w nim również propozycje rozwiązań dotyczące ochrony odbiorców wrażliwych. Zgodnie z nowymi wytycznymi chronieni mieliby być odbiorcy o niskich dochodach, utrzymujący się z zasiłku w ramach pomocy społecznej. Otrzymaliby oni prawo do pomniejszenia należności o kwotę ryczałtu stanowiącego między 20 a 30 proc. zapisanego w ustawie limitu zużycia pomnożonego przez średnią cenę gazu z poprzedniego roku.

Niedawno prezes URE Marek Woszczyk zapowiadał, że uwolnienie rynku gazu dla odbiorów przemysłowych nastąpi od stycznia 2013 roku, a indywidualnych po 2015 roku. Mapa drogowa uwalniania rynku ma zostać opublikowana prawdopodobnie pod koniec stycznia.

Zdaniem Minkiewicza ustawa nie jest warunkiem liberalizacji. Uwolnienie części rynku przez URE może nastąpić niezależnie od uchwalenia Prawa gazowego, uzależnione jest wtedy jednak od dobrej woli PGNiG. Gazowy koncern opowiada się za liberalizacją, wskazując, że procedura zatwierdzania wniosków bywa długotrwała i uniemożliwia mu elastyczne reagowanie na zmiany na rynku.

Liberalizacja będzie sprzyjać wchodzeniu na krajowy rynek nowych podmiotów, które zajmą się handlem gazem.

"Siłą rzeczy pojawią się zagraniczne podmioty. Spodziewam się, że wejdą do nas m.in. firmy angielskie, jako że Wielka Brytania ma duże doświadczenie w handlu gazem, tam rynek uwolnił się najwcześniej, kraj ma pod tym względem najbogatszą historię" - powiedział Minkiewicz.

Jego zdaniem gaz po liberalizacji rynku zdrożeje.

"Obawiam się, że ceny gazu w krótkim terminie wzrosną. Żeby nastąpił spadek musiałyby pojawić się znaczące źródła tańszego gazu, co w najbliższym czasie raczej nie nastąpi, ewentualnie Gazprom musiałby zmienić swoją politykę cenową" - poinformował.

Czytaj także; Ustawa o OZE i Prawo energetyczne pod koniec roku 2012?
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowe Prawo gazowe może wejść w życie najwcześniej na początku 2013 r.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!