Nowe władze PGNiG w marcu

Nowe władze PGNiG w marcu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Druga próba wyłonienia zarządu. Obecni szefowie gazowego monopolisty też startują w konkursie.

W środę 20 lutego upływa termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu na zarząd największej polskiej firmy gazowniczej - przypomina "Rzeczpospolita".

Od czasu ostatnich wyborów parlamentarnych to już druga próba wyłonienia zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Poprzednie postępowanie kwalifikacyjne - w grudniu ub.r. - unieważniła rada nadzorcza. Od kilku dni w spółce jest jednak nowa rada i to ona będzie oceniać oferty kandydatów na prezesa i trzech jego zastępców.

Duży wpływ na wybór zarządu PGNiG, a zwłaszcza prezesa, mają ministrowie skarbu (jako główny akcjonariusz) i gospodarki (odpowiedzialny m.in. za bezpieczeństwo energetyczne).

Można przypuszczać, że - tak jak w poprzednim konkursie - wpłynie około 40 zgłoszeń od zainteresowanych osób. Na pewno ponownie o funkcje ubiegać się będą obecni szefowie PGNiG. Wydaje się, że prezes Krzysztof Głogowski liczy na poparcie resortu skarbu, z którym współpracował przez wiele lat.

Wśród potencjalnych kandydatów na szefa gazowej firmy wymieniany jest Bogdan Pilch - szef przedstawicielstwa Gaz de France w Polsce, który wcześniej pracował w norweskim Statoilu i zajmował się m.in. negocjacjami kontraktu gazowego z Polską pod koniec lat 90. Natomiast wszystko wskazuje na to, że w obecnym konkursie nie weźmie udziału poprzedni minister gospodarki Piotr Woźniak.

Rozstrzygnięcia konkursu można się spodziewać na początku marca. Kadencja obecnego zarządu upłynęła w styczniu, ale do zakończenia postępowania kwalifikacyjnego pełni on swoje funkcje, a jego członkowie starają się jeszcze udowodnić, jak wiele osiągnęli.

W styczniu - na dzień przed upływem kadencji - podpisali umowę z firmą Lavalin, która ma wykonać projekt terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu. Wiceprezes Tadeusz Zwierzyński, odpowiedzialny za tę inwestycję, obiecał wtedy nawet, że w lutym bliskie sfinalizowania będą negocjacje z potencjalnym dostawcą gazu do terminalu, ale dotąd go nie ujawnił.

Na początku lutego zarząd PGNiG podpisał w Teheranie list intencyjny z władzami Iranian Offshore Oil Company o współpracy przy zagospodarowaniu już odkrytych zasobów ropy i gazu. Umowa zostanie sfinalizowana w ciągu sześciu miesięcy. Gdyby to się udało, spółka zyskałaby udziały w jednym z dużych złóż, którego zasoby gazu szacowane są nawet na ponad 100 mld m sześc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowe władze PGNiG w marcu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!