Nowe źródła, cena gazu wyższa

Nowe źródła, cena gazu wyższa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Uniezależnienie od dostaw gazu z Rosji oznacza wzrost cen tego surowca. Import gazu z innych krajów, np. z Kataru, będzie możliwy dopiero w 2014 roku. PGNiG ogranicza wydobycie krajowe, chociaż jest to najtańszy surowiec na rynku.

W przyszłym roku wygasa kontrakt na dostawy 2,2 mld m sześc. gazu ziemnego do Polski. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo szykuje się do rozmów z Gazpromem w sprawie kolejnej krótkoterminowej umowy. Zarząd spółki chciałby od 2010 roku kupować 2,5-3,5 mld metrów sześciennych - czytamy w "Gazecie Prawnej".

Negocjacje zapowiadają się bardzo trudne. Czy znowu Polska zgodzi się na kolejny, nieuzasadniony wzrost kosztów zakupu gazu, jak miało to miejsce dwa lata temu? - pyta "GP".

Zdaniem ekspertów, kluczem do bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju jest gazoport, czyli morski terminal do odbioru gazu w postaci skroplonej (LNG). W tej postaci łatwiej go transportować, ale też jest przez to droższy - czytamy w "Gazecie Prawnej".

Szacuje się, że budowa gazoportu kosztować ma ponad 400 mln euro. Według Andrzeja Szczęśniaka, niezależnego eksperta rynku paliw, ta kosztowna inwestycja nie przyniesie jednak pożądanych skutków - jest atrakcyjna wyłącznie ze względów politycznych. - Terminal LNG pozwoliłby na częściowe uniezależnienie od rosyjskiego gazu, nie ma dla niego jednak uzasadnienia ekonomicznego - powiedział "Gazecie Prawnej" specjalista.

Uważa, że LNG to obecnie najdroższy gaz, znacznie bardziej kosztowny niż ten, który dostarczany jest w ramach kontraktu jamalskiego. - Najlepiej byłoby polepszyć stosunki z Rosją, bo ich surowiec jest najbliżej, dzięki czemu jest bezkonkurencyjny cenowo. Sprowadzając LNG przez terminal w Świnoujściu, władze zafundują nam droższy gaz - twierdzi Andrzej Szczęśniak.

Trudno szacować, o ile wzrośnie cena, ponieważ wartość ewentualnego kontraktu, np. z Katarem, zależeć będzie od kilku czynników, przede wszystkim od długości kontraktu i wielkości dostaw - napisała "Gazeta Prawna".

Cena, jaką płaci PGNiG za gaz z Rosji, jest tajemnicą handlową. Eksperci są zdania, że mieści się ona w przedziale 300-400 dol. za 1 tys. m sześc. W najlepszym razie cena surowca z Kataru byłaby zbliżona do ceny gazu rosyjskiego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowe źródła, cena gazu wyższa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!