XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nowy rząd poprze konkurenta rosyjsko-niemieckiej rury Nord Stream?

Nowy rząd poprze konkurenta rosyjsko-niemieckiej rury Nord Stream?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szwecja ma znów zastrzeżenia do rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream przez Bałtyk. To szansa dla rządu Donalda Tuska, aby przekonać Komisję Europejską do wsparcia alternatywnego gazociągu Amber po lądzie w państwach nadbałtyckich i Polsce.

Jedną ze spraw, które przejmie po poprzedniej ekipie wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, jest wspólny wniosek Polski i państw nadbałtyckich do KE o wsparcie przygotowań do budowy na terenie tych państw, tranzytowego gazociągu Amber z Rosji do Niemiec. Byłaby to alternatywa wobec gazociągu Nord Stream, który przez Bałtyk ma bezpośrednio połączyć Rosję i Niemcy. Po przygotowaniu dokumentacji Ambera będzie się można łatwo przekonać, która inwestycja jest bardziej opłacalna i mniej szkodliwa dla przyrody - rura przez Bałtyk Nord Stream'u, czy rura na lądzie, Polski i państw nadbałtyckich.

Z inicjatywą zgłoszenia do KE wniosku o poparcie gazociągu Amber, Polska wystąpiła pod koniec lipca. Pismo do Brukseli podpisał minister gospodarki Piotr Woźniak oraz jego koledzy po fachu z Litwy i Estonii.

Brakuje podpisu ministra gospodarki Łotwy, bo w połowie września z tego stanowiska zrezygnował Juris Strods, a zaraz potem na Łotwie wybuchł kryzys polityczny i z rządu premiera Aigarsa Kalvitisa ustąpiło kilku kolejnych ministrów. Ich następców już powołano, ale ministra gospodarki nie będzie do 5 grudnia, kiedy obecny rząd Łotwy ma się podać do dymisji.

Nie wiadomo czy polskie Ministerstwo Gospodarki, z W.Pawlakiem na czele będzie nadal zabiegać o poparcie dla gazociągu Amber, jednak formalnie rzecz biorąc, podpis złożony przez jego poprzednika jest ciągle ważny.

Inicjatywie budowy lądowej alternatywy dla podwodnej rury Nord Stream sprzyjają opory państw nadbałtyckich wobec rosyjsko-niemieckiej inwestycji. Szwecja zażądała zmiany trasy rury, a nowa propozycja też wzbudziła już krytyczną ocenę Sztokholmu.

Szwedzi za niedopuszczalny uznali pomysł, by zatopić 2,5 mln m sześc. kamieni w Zatoce Fińskiej, by wyrównać dno morza pod gazociąg, a na wodach rosyjskich prowadzić rurę wśród wysp, stanowiących obszary chronione.

Sztokholm obawia się też układania rury na wodach obok Gotlandii, które stanowią ostoję ptactwa i obszar wzrastania narybku wielu gatunków ryb. Kolejny problem pojawił się na wodach na północ od Bornholmu, które Rosjanie i Niemcy wybrali, aby uniknąć oceny inwestycji przez Polskę. Są tam obszary chronione Natura 2000 i najbardziej uczęszczane na świecie akweny. Zastrzeżenia do Nord Streamu mają też Finowie, a Estonia nie zgodziła się na badania swoich wód do ewentualnego ułożenia rury.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowy rząd poprze konkurenta rosyjsko-niemieckiej rury Nord Stream?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!