Nowy rząd porządkuje kwestię gazociągów

Nowy rząd porządkuje kwestię gazociągów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowy rząd chce rozmawiać z Rosją i Niemcami o gazociągach do transportu rosyjskiego gazu. Ale wcześniej zaczął rozmawiać o gazie z Norwegią.

W poniedziałek wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak zadeklarował w Brukseli, że nowy rząd chce rozmawiać z Berlinem i Moskwą o inwestycjach w transport gazu z Rosji. Pawlak przyznał, że jednym głównych tematów rozmów będzie projekt gazociągu Nord Stream, który ma transportować rosyjski gaz do Niemiec, omijając Polskę i pozostałe państwa Europy Środkowej przez Bałtyk.

Nowy szef resortu gospodarki podkreślał przy tym, że z punktu widzenia naszych interesów lepszym sposobem na zwiększenie dostaw rosyjskiego gazu do Niemiec jest budowa lądowego gazociągu Amber przez państwa nadbałtyckie i Polskę - przypomniała "Gazeta Wyborcza".

- Droga lądowa jest niewątpliwie bardziej atrakcyjna. Projekt Amber to może być rozsądna alternatywa, która interesy polskie, niemieckie i rosyjskie może w odpowiedni sposób zrównoważyć, tak że wszyscy będą zadowoleni - mówił Pawlak w Brukseli.

W tym roku Polska wraz z państwami nadbałtyckimi zaczęła szykować wniosek do Komisji Europejskiej o wsparcie prac nad budową Ambera. Wniosek od miesięcy czeka jednak na podpis łotewskiego ministra gospodarki, bo to stanowisko nie jest obsadzone z powodu kryzysu politycznego w Rydze.

Dokumentacja budowy Ambera pozwoliłaby czarno na białym ocenić zalety i wady gazociągu lądowego w stosunku do rury Nord Stream. Finlandia i Szwecja podkreślały dotąd, że inwestorzy Nord Stream nie przedstawili planów alternatywnych gazociągów i nie wykazali, że ich propozycja jest optymalna - czytamy w dzienniku.

Gazowe plany nowego rządu interesują też Oslo. Zobacz więcej: Polska mile widzianym odbiorcą norweskiego gazu

W tym roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo kupiło udziały w norweskich złożach i przystąpiło do konsorcjum, które ma budować gazociąg Skanled z Norwegii do południowej Szwecji i Danii. Na ten właśnie projekt zwracał uwagę Jonas Gahr Stoere.

Inwestycja jest mocno zaawansowana - wynika z informacji niemieckiego koncernu E.ON, który wraz z PGNiG przystąpił do konsorcjum Skanled. Dokładną prezentację systemu Skanled E.ON przedstawił trzy tygodnie temu na posiedzeniu roboczej grupy Europejskiego Kongresu Biznesu, organizacji zdominowanej przez Gazprom i niemieckie koncerny.

Z danych E.ON wynika, że Skanled ma dostarczać gaz głównie do południowej Norwegii i Szwecji, stanowiąc zaplecze do ewentualnej rywalizacji na tych rynkach gazu z Rosji i Norwegii. Dostawy do Polski wymagają ułożenia nowego gazociągu przez Danię i podmorskiej rury do Polski - wyjaśnia "GW".

Norweskie ministerstwo ropy naftowej i energii ocenia, że eksploatacja Skanled będzie opłacalna. Czy opłacalny będzie także dalszy transport surowca do Polski - takich szacunków dotąd nie przedstawiano.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowy rząd porządkuje kwestię gazociągów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!