PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

O przyszłości polskiego przemysłu na Forum Zmieniamy Polski Przemysł w Warszawie

Autor: wnp.pl (Adam Sofuł)
05-02-2017 14:03 |  aktualizacja: 06-02-2017 10:17
O przyszłości polskiego przemysłu na Forum Zmieniamy Polski Przemysł w Warszawie
Fot. Shutterstock.com

W poniedziałek w Warszawie rozpoczęło się Forum Zmieniamy Polski Przemysł, podczas którego przedsiębiorcy, menedżerowie i politycy będą dyskutować o perspektywach polskiej gospodarki i stojących przed nią wyzwaniach. Wśród gości Forum m.in. wicepremier Jarosław Gowin i wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Żyjemy w ciekawych czasach, ale obecna edycja Forum Zmieniamy Polski Przemysł odbywa się w szczególnym okresie. Po pierwsze ze względu na uwarunkowania zewnętrzne - prezydentura Donalda Trumpa w USA w połączeniu z Brexitem i pełzającym kryzysem UE stanowią zapowiedź globalnych, geopolitycznych zmian, które mogą diametralnie zmienić nasze otoczenie gospodarcze.

Po drugie - po wielomiesięcznych zapowiedziach, projektach i przygotowaniach wszystko wskazuje na to, że 2017 rok będzie okresem pełnego wdrażania w życie strategii gospodarczej nowego rządu - tzw. planu Morawieckiego, co oznacza znaczącą zmianę rozłożenia akcentów w polityce gospodarczej.

Po trzecie wreszcie - miniony rok chociaż był tylko przygrywką do wspomnianej strategii obfitował w znaczące zmiany w gospodarce - by wspomnieć kurs na renacjonalizację, rozbudowę świadczeń socjalnych i nowe podatki (a przynajmniej próbę ich wprowadzenia).

Zapowiada się, że tegoroczne Forum Zmieniamy Polski Przemysł będzie bardzo owocne zarówno ze względu na tematykę sesji jak i zaproszonych doń dyskutantów.

Dość wspomnieć, że w otwierającej forum sesji „Polska gospodarka. Śmiałe plany i weryfikująca przyszłość” wzięli udział Henryk Baranowski, prezes PGE, Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Gérard Bourland, dyrektor generalny grupy Veolia w Polsce, Maciej Dyjas, Co-Managing Partner, Co-CEO, Griffin Real Estate, Adam Góral, prezes Asseco Poland, prof. Krzysztof Opolski, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego, Beata Stelmach, prezes, GE na Polskę i Kraje Bałtyckie. Moderatorem rozmowy był  Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, wydawca magazynu Nowy Przemysł i portalu wnp.pl.

Dyskusję poprzedziło wystąpienie Jerzego Kwiecińskiego, wiceministra rozwoju.

Czego będą dotyczyły dyskusje? Będzie okazja do podsumowania pierwszego roku działania rządu PIS, oceny planów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także zmian w strukturach administracji gospodarczej państwa - by wspomnieć tylko najważniejsze elementy jak likwidacja Ministerstwa Skarbu czy powstanie Polskiego Funduszu Rozwoju. Odpowiedź na pytanie, na ile te zmiany strukturalne wpłyną na ożywienie polskiej gospodarki, zwiększenie jej efektywności wciąż pozostają otwarte i debata na ten temat będzie z pewnością bardzo interesująca.

Podczas Forum ZPP nie zabraknie kluczowej obecnie tematyki innowacyjności - będzie poruszana zarówno w sesji otwierającej, jak i w kilku kolejnych panelach - m.in. poświęcanych wprost innowacyjności jak i wkraczającej do naszego kraju filozofii Przemysłu 4.0. Temat ten będzie obecny również w sesjach „branżowych”. W ramach sesji „Innowacje w polskiej gospodarce” głos zabierze Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Czego zatem nowego można oczekiwać po dyskusji na Forum ZPP? Przede wszystkim dyskusji o nowych elementach tej innowacyjnej układanki - nowych modelach wsparcia, regulacjach prawnych - wspomnieć o ustawie o szkolnictwie wyższym i projektowanej tzw. dużej ustawie o innowacjach. Nie zabraknie również wątku nadciągającej czwartej rewolucji przemysłowej, w którym dyskutanci pokuszą się o postawienie diagnozy, na ile polska gospodarka jest do niej przygotowana. Ważnym wątkiem będzie również - także w przededniu dużych kontraktów i inwestycji - sytuacja polskiego przemysłu obronnego, który - podobnie jak w wielu innych krajach ma szanse stać się katalizatorem nowoczesności i źródłem nowych technologii, także dla przemysłu cywilnego.

Kolejnym ważnym tematem - zarówno podczas sesji otwierającej, jak i podczas paneli tematycznych będzie umiędzynarodowienie polskiej gospodarki, a więc zwiększenie obecności polskich firm na obcych rynkach - zarówno poprzez eksport, jak i inwestycje. Forum ZPP będzie dobrą próbą oceny, czy nowa struktura wspierania zagranicznej ekspansji będzie bardziej efektywna niż dotychczasowy model wsparcia.

Tematem będą również najbardziej obiecujące kierunki ekspansji oraz branże, które mają największe szanse na powodzenia na zagranicznych rynkach. W ostatnich miesiącach ożywiła się również dyskusja na temat inwestycji zagranicznych w Polsce - przedstawiciele rządu niemal przy każdej okazji podkreślają, że nie oczekują na lokowanie u nas prostych montowni, natomiast z otwartymi ramionami przyjmowane będą inwestycje z branży zaawansowanych technologii.

Od lat stałym punktem programu Forum ZPP jest energetyka, dla której obecny okres również wydaje się decydujący o przyszłości - z jednej strony mamy - za sprawą wielu inwestycji w nowe moce - z przełomem ilościowym, co rodzi pytania o źródła jego finansowania (rynek mocy), z drugiej stoimy u progu rewolucji jakościowej (rozwój magazynów energii, smart grid). W tych właśnie czasach gwałtownych zmian polska energetyka musi wytyczyć optymalny kurs na najbliższe dekady - przyczynek do dyskusji zatem jest.

- Idea Forum pozostaje od 17 lat taka sama - spotykamy się, by rozmawiać o kondycji i przyszłości polskiej gospodarki, a szczególnie przemysłu - jej części, która tworzy szczególną wartość i wobec tego wydaje nam się warta wyjątkowej uwagi i troski - mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizatora Forum, wydawca portalu wnp.pl i magazynu Nowy Przemysł.

Czytaj także: Nowy, lepszy polski przemysł

Forum zakończy wieczorna gala, podczas której nadane zostaną honorowe tytuły „Tego, który zmienia polski przemysł” dla osób, firm i koncepcji zmieniających na lepsze oblicze polskiej gospodarki. Zobacz, kto otrzyma tytuł

Poznaj szczegółową agendę Forum Zmieniamy Polski Przemysł 2017

Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP.
Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


33 250 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

740 413 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP