Obligo gazowe niemożliwe do osiągnięcia

Obligo gazowe niemożliwe do osiągnięcia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Siedem miesięcy funkcjonowania gazowego obliga to okres wystarczający, aby pokusić się o pierwsze wnioski. Od pewnego czasu w mediach można znaleźć sporo komentarzy na ten temat, przeważająca większość z nich jest krytyczna. Okazuje się, że wprowadzona częściowa liberalizacja stworzyła hybrydę, która nie jest jeszcze wolnym rynkiem, ale bynajmniej już nie jest stabilna – mówi portalowi wnp.pl dr Dominik Smyrgała Instytut Stosunków Międzynarodowych i Zrównoważonego Rozwoju Collegium Civitas.

Obowiązek publicznej sprzedaży energii, zwany potocznie obligiem giełdowym, został rozszerzony na rynek gazu ziemnego nowelizacją ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 11 września 2013 r. Zgodnie z jej zapisami, w roku 2013 30 proc. "błękitnego paliwa" miało być sprzedawane przez giełdę, w roku 2014 – 40 proc., zaś w roku 2015 – 55 proc. - Tak wysokie limity miały na celu wymuszenie konkurencji w obrocie gazem ziemnym, w myśl postulatów liberalizacyjnych UE. Docelowo poprawie miało ulec bezpieczeństwo energetyczne, bądź przez spadek cen surowca, bądź przez racjonalizację jego zużycia w wyniku wzrostu jego notowań. Jak to jednak często bywa, efekty są odmienne od założonych. W zeszłym roku przez giełdę udało się sprzedać jedynie kilka procent wolumenu gazu objętego obowiązkiem publicznej sprzedaży – podkreśla ekspert.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Obligo gazowe niemożliwe do osiągnięcia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!