Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Obowiązujące prawo nie sprzyja uwalnianiu rynku gazu

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
20-02-2012 08:19
Obowiązujące prawo nie sprzyja uwalnianiu rynku gazu

Odstąpienie od regulacji cen gazu w handlu hurtowym w sytuacji, kiedy PGNiG ma pozycję praktycznie monopolistyczną, miałoby uzasadnienie oczywiście tylko wtedy, kiedy zagwarantowane byłoby wykonanie, zaakceptowanego przez prezesa URE, programu uwalniania gazu - mówi mecenas Rafał Hajduk.

fot. Piotr Waniorek

Największą pewność realizacji Programu Uwolnienia Gazu zgodnie z przyjętymi warunkami dawałoby zapisanie jego zasad w przepisach ustawowy. Realizacja programu na podstawie obecnych przepisów będzie musiała zmierzyć się z wieloma wątpliwościami prawnymi – ocenia mecenas Rafał Hajduk, partner w kancelarii Norton Rose Piotr Strawa i Wspólnicy.

PGNiG ogłosił Program Uwolnienia Gazu (PUG), który przewiduje, że do 70 proc. polskiego rynku gazu, określonego na bazie z 2011 roku, będzie udostępniane przez PGNiG innym uczestnikom rynku hurtowego poprzez aukcje w latach 2013 - 2015. Czy pana zdaniem propozycje PGNiG można zrealizować w obecnym stanie prawa?
- W dokumencie PGNiG zawarte są dość ogólne sformułowania, że implementacja PUG może się odbyć w ciągu 2 - 3 miesięcy od momentu zawarcia Porozumienia Regulacyjnego, wdrożenia niezbędnych zmian prawnych, regulacyjnych oraz organizacyjnych. Dokument nie tłumaczy jednak w szczegółach jakie zmiany „prawne i regulacyjne” są konieczne.

Zgodnie z propozycją PGNiG, dla gazu udostępnianego na aukcjach organizowanych w ramach PUG określana byłaby cena wyjściowa aukcji, ustalana zgodnie z metodologią uzgodnioną w Porozumieniu Regulacyjnym. Następnie gaz byłby sprzedawany za cenę będącą wynikiem aukcji. Pamiętajmy jednak, że zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami Prawa energetycznego dla sprzedaży gazu przedsiębiorstwo energetyczne jest obowiązane sporządzić taryfę zgodnie z przepisami tej ustawy a następnie przedstawić taryfę do zatwierdzenia przez Prezesa URE i dokonywać sprzedaży gazu po cenach i zgodnie z warunkami zatwierdzonej taryfy. Dla realizacji PUG i umożliwienia sprzedaży gazu na aukcjach zgodnie z opisanymi wyżej zasadami konieczne jest więc odstąpienie od taryfowania co najmniej handlu hurtowego gazem lub określonego segmentu rynku hurtowego.

Jak można uwolnić hurtowy rynek gazu?

- Można to osiągnąć na dwa sposoby. Przez nowelizację przepisów ustawowych - projekt Prawa gazowego opublikowany pod koniec ubiegłego roku przez Ministerstwo Gospodarki przewiduje, że zatwierdzaniu przez Prezesa URE podlegać będą jedynie taryfy dla sprzedaży gazu do odbiorców w gospodarstwach domowych albo, na podstawie aktualnego Prawa energetycznego - poprzez wydanie na podstawie art. 49 tej ustawy decyzji administracyjnych dla podmiotów zajmujących się hurtowym obrotem gazem o zwolnieniu ich z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzenia. Właśnie to ostatnie rozwiązanie jest proponowane w dokumencie PGNiG.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP