Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Obrót hurtowy gazem został uwolniony. Co to oznacza?

Autor: Iweta Opolska, Obszar Strategii i Zarządzania Projektami, PKN ORLEN
06-03-2013 08:42
Obrót hurtowy gazem został uwolniony. Co to oznacza?

fot PTWP

Huby i giełdy gazu w Unii Europejskiej

Prezes URE zniósł taryfowanie segmentu hurtowego gazu, pozostawiając taryfy na straży cen dla odbiorców końcowych. Czy oba systemy cenowe – uwolniony i regulowany – mogą współistnieć? Wnioski z przeglądu praktyk europejskich dają jednoznaczną odpowiedź.

Hurt detalowi nierówny
Decyzja Prezesa URE o zwolnieniu segmentu hurtowego rynku gazu to kolejny krok w stronę tworzenia sprzyjających warunków rozwoju konkurencyjnego sektora gazowego w Polsce. Kilka tygodni wcześniej Prezes URE zwolnił z obowiązku przedkładania taryf w giełdowym obrocie gazowym wnioskujące o to przedsiębiorstwa, co było zgodne z literą prawa energetycznego.

Obie decyzje są spójne i uwalniają od taryfikacji cały segment rynku gazu: obrót hurtowy, czyli handel między przedsiębiorstwami energetycznymi posiadającymi koncesję na obrót paliwami gazowymi (spółki obrotu). Obrót hurtowy stanowi zazwyczaj etap pośredni w łańcuchu wartości gazu – pomiędzy spółkami wydobywczymi (upstream) a końcowym konsumentem (detal).

W Europie miejscami wyspecjalizowanymi do obrotu hurtowego gazem są huby (tj. wirtualne lub fizyczne węzły handlowe) i giełdy gazu. Zawierane tam transakcje mają charakter bilateralny lub anonimowy (giełdowy). Wolumen obrotu hurtowego w rozwiniętych hubach często przekracza krajową konsumpcję gazu. I to wielokrotnie. Z kolei liczba graczy na rynku hurtowym sięga kilkudziesięciu podmiotów.Tymczasem w Polsce obrót hurtowy dotyczy znikomej części popytu na gaz, a segment ten – zgodnie z terminologią URE – jest „segmentem jednego sprzedawcy”. Wynika to z silnie skoncentrowanej struktury rynku gazowego, na którym jeden dostawca zaopatruje zarówno odbiorców końcowych (detal), jak i nieliczne spółki obrotu (hurt). Prowadzi to do niejasnej granicy między dwoma segmentami i błędnego utożsamiania obrotu hurtowego ze sprzedażą gazu w dużych („hurtowych”) ilościach do dużych odbiorców końcowych.

Ostatnie decyzje deregulacyjne Prezesa URE nadają segmentowi obrotu hurtowego wyraźną definicję – odtąd hurt to nie tylko sprzedaż gazu z przeznaczeniem do jego dalszej odsprzedaży, ale także handel nie podlegający procedurze taryfikacji (w przeciwieństwie do regulowanych cen obrotu detalicznego).

Polska na tle Europy

Czy oba systemy cenowe - uwolniony obrót hurtowy i regulowany obrót detaliczny - mogą funkcjonować jednocześnie? I czy nasz krajowy rynek gazu funkcjonujący w tym dualizmie uczyni Polskę anomalią na gazowej mapie Europy?

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
Huby i giełdy gazu w Unii Europejskiej  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP