XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Od czwartku dwudniowa wizyta oficjalna emira Kataru

Od czwartku dwudniowa wizyta oficjalna emira Kataru
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od czwartku z dwudniową wizytą oficjalną w Warszawie będzie przebywał emir Kataru szejk Hamad ibn Chalifa as-Sani. Spotka się z prezydentem, premierem i marszałkiem Senatu. Rozmowy mają dotyczyć kwestii gospodarczych, podpisana ma być umowa o współpracy turystycznej.

Jak podaje Kancelaria Prezydenta, o godz. 12.30 zaplanowana jest ceremonia oficjalnego powitania emira Kataru na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Później rozpoczną się rozmowy plenarne pod przewodnictwem prezydenta Bronisława Komorowskiego i szejka Hamada ibn Chalify As-Saniego.

O godz. 13.35 przewidziane jest spotkanie "w cztery oczy" prezydenta i emira Kataru. Na godz. 14 zaplanowana jest uroczystość podpisania dokumentów - według informacji PAP ma dojść do podpisania umowy o współpracy turystycznej.

O godz. 14.30 emir Kataru będzie gościem marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. Wieczorem prezydent wyda oficjalny obiad na cześć emira.

W drugim dniu wizyty szejk Hamad ibn Chalifa As-Sani o godz. 9 spotka się z premierem Donaldem Tuskiem.

Głównym tematem rozmów mają być kwestie gospodarcze, w tym współpraca w dziedzinie energetyki.

W 2009 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało z Qatargas Operating Company Ltd. umowę na dostawy do Polski gazu skroplonego - LNG. PGNiG i Qatargas ustaliły, iż dostawy LNG będą realizowane od 2014 roku przez okres 20 lat w wysokości ok. 1 mln ton LNG rocznie (ok. 1,5 mld m sześc.). Gaz ma być odbierany za pomocą budowanego terminala LNG w Świnoujściu.

Przyłączenie terminalu do sieci przesyłowej zaplanowano na 2013 rok. Oddanie do eksploatacji obiektu ma nastąpić do 30 czerwca 2014 r. Terminal pozwoli na odbiór w pierwszym etapie ok. 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, czyli ok. 35 proc. aktualnego krajowego zużycia tego surowca (ok. 14 mld m sześc.). W miarę wzrostu zapotrzebowania możliwe będzie zwiększenie zdolności odbiorczej terminalu do 7,5 mld m sześc.

W Europie działa 19 podobnych terminali, z czego sześć w Hiszpanii. Obiekt w Świnoujściu będzie pierwszym umożliwiającym odbiór gazu skroplonego i pierwszą tak dużą inwestycją w rejonie Morza Bałtyckiego. Jego włączenie w sieć przesyłową, tworzoną w ramach korytarza Północ-Południe, umożliwi zwiększenie dywersyfikacji źródeł pozyskania gazu nie tylko przez Polskę, ale także Czechy, Węgry i Słowację.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Od czwartku dwudniowa wizyta oficjalna emira Kataru

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!