Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Od nowego roku nieco wyższe ceny gazu, niższe energii

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
17-12-2013 17:16
Od nowego roku nieco wyższe ceny gazu, niższe energii
Fot. PTWP

Prezes URE zatwierdził nowe taryfy na 2014 r. W przypadku energii elektrycznej oznaczają one średni spadek płatności o 2,5 proc. na rachunkach odbiorców grup taryfowych G, czyli gospodarstw domowych. Z kolei średnia zmiana cen i stawek w zatwierdzonych taryfach gazowych wynosi 1,5 proc.

URE zatwierdził taryfy dystrybutorom energii oraz tzw. sprzedawcom z urzędu, którzy sprzedają energię odbiorcom w gospodarstwach domowych. Nowe taryfy, które wejdą w życie z początkiem stycznia 2014 , oznaczają średni spadek płatności o 2,5 proc. na rachunkach odbiorców grup taryfowych G – poinformował URE

- Niższe ceny energii w zatwierdzonych taryfach są wynikiem obniżenia cen zakupu energii elektrycznej na rynku hurtowym – poinformował URE.

Regulator zatwierdził także taryfy operatorom systemów dystrybucyjnych, które wzrosną średnio o 3,1 proc., przy czym stawki opłat dystrybucyjnych dla odbiorców w gospodarstwach domowych wzrosną średnio o około 2,1 proc. Czytaj więcej: Taryfy na 2014 r.: ceny energii w dół, dystrybucja w górę

Z kolei średnia zmiana cen i stawek w zatwierdzonych taryfach gazowych wynosi 1,5 proc., tj. poniżej planowanego poziomu inflacji na rok 2014. Wzrost cen gazu wynika głównie z faktu, iż kwota udzielonego przedsiębiorstwu PGNiG przez Gazprom Export rabatu została wyczerpana. I tak jednak poziom rachunków będzie niższy niż w 2012 roku.

Rachunki dla odbiorców indywidualnych, którzy korzystają z gazu do przygotowania posiłków, (czyli głównie odbiorcy z grupy taryfowej W-1.1) wzrosną średnio o ok. 1,08 zł miesięcznie. Odbiorcy pobierający gaz dla celów przygotowania posiłków i podgrzania wody (odbiorcy zakwalifikowani do grupy taryfowej W-2.1), zapłacą średnio miesięcznie więcej o ok. 3,64 zł. Odbiorcy, którzy ogrzewają mieszkania gazem ziemnym (czyli odbiorcy grupy taryfowej W-3.6) zapłacą średnio o ok. 19,75 zł więcej miesięcznie.Zatwierdzone taryfy oparte są o nowe zasady kształtowania cen i stawek opłat wprowadzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 28 czerwca 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi (Dz. U. z 2013 r., poz. 820). Zgodnie z tym rozporządzeniem konieczne stało się uwzględnienie w cenach paliwa oprócz dotychczasowych kosztów (tj. kosztów pozyskania gazu ze wszystkich źródeł oraz kosztów utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu) dodatkowo kosztów zakupu usługi przesyłowej na wejściu do systemu przesyłowego oraz kosztów magazynowania gazu na potrzeby wyrównania jego nierównomiernego poboru w trakcie roku, co zapewni bezpieczeństwo zaopatrzenia i stabilność dostaw.

KOMENTARZE (12)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP