XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Odbędą się polsko-brytyjskie rozmowy o gazie łupkowym

Odbędą się polsko-brytyjskie rozmowy o gazie łupkowym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Minister środowiska Maciej Grabowski 12 grudnia spotka się z ministrem środowiska Wielkiej Brytanii Owenem Patersonem. Szefowie resortów chcą omówić kwestie nowych unijnych regulacji dla gazu łupkowego.

Polska, która podobnie jak Wielka Brytania chce wydobywać gaz łupkowy, uważa, że nowe obostrzenia w unijnym prawie środowiskowym są niepotrzebne. W październiku Parlament Europejski opowiedział się za obowiązkiem przeprowadzania przez inwestorów pełnej oceny oddziaływania na środowisko projektów poszukiwania gazu łupkowego z użyciem szczelinowania hydraulicznego. Polscy europosłowie uznali to za przegraną Polski argumentując, że gdyby poparte przez PE zapisy weszły w życie, wydłużyłoby to rozpoczęcie inwestycji w wydobycie gazu łupkowego i mogłoby obniżyć ich opłacalność. Trwają negocjacje projektu dyrektywy z krajami UE.

"Inwestorzy, którzy poszukują gazu łupkowego, muszą przestrzegać norm środowiskowych, to jasne. Nie chodzi o to, żeby wyjąć ich spod już obowiązujących restrykcyjnych europejskich regulacji. Chodzi o to, żeby nie nakładać na nich dodatkowych obowiązków, bo nie widzę przesłanek, aby technologie szczelinowania hydraulicznego, które są znane od dziesiątków lat, były zagrożeniem dla środowiska. Nie widzę powodów, żeby musiały spełniać jakieś dodatkowe obostrzenia środowiskowe" - powiedział PAP Grabowski. Chce on rozmawiać z Brytyjczykami o współdziałaniu w UE ws. gazu z łupków.

KE planuje też przedstawienie kolejnej propozycji przepisów ws. gazu łupkowego. W listopadzie rzecznik Komisji Europejskiej ds. środowiska Joe Hennon poinformował, że nowa propozycja może zostać przedstawiona przez KE w styczniu. Nie jest jeszcze rozstrzygnięte, czy będzie to propozycja wytycznych, czy regulacji. Projekt miał ujrzeć światło dzienne jeszcze w tym roku.

Od samego początku wydobywaniu gazu łupkowego w UE sprzeciwiają się Zieloni w PE. Kontrowersje wywołuje metoda wydobywania gazu łupkowego, czyli szczelinowanie hydrauliczne. Polega ona na wtłaczaniu pod ciśnieniem w złoże skalne zawierające gaz, cieczy składającej się z wody i substancji chemicznych. Ekolodzy obawiają się m.in., że może to prowadzić do skażenia chemikaliami wody pitnej. Moratorium na wydobycie gazu łupkowego tą metodą wprowadziła Francja.

Już we wrześniu ubiegłego roku w raporcie wykonanym na zlecenie dyrekcji ds. środowiska KE wskazano, że wydobycie gazu z łupków wiąże się z większym ryzykiem niż wydobycie gazu konwencjonalnego, zwrócono też uwagę na luki w istniejącym prawie UE.

W marcu 2012 r. Państwowy Instytut Geologiczny opublikował raport, z którego wynika, że poszukiwania gazu łupkowego w okolicach Łebienia na Pomorzu były nieszkodliwe dla środowiska. Wpływ na środowisko analizował zespół złożony z ponad 30 specjalistów z pięciu instytucji - PIG, Instytutu Geofizyki PAN, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Gdańska oraz Instytutu Nafty i Gazu z Krakowa oraz Zakładu Biologii Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Odbędą się polsko-brytyjskie rozmowy o gazie łupkowym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!