Odchodzący ministrowie apelują o kontynuację działań w sekotrze gazowym

Odchodzący ministrowie apelują o kontynuację działań w sekotrze gazowym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przed zarzucaniem działań rozpoczętych przez poprzedników ostrzegają w "Rzeczpospolitej" odchodzący ministrowie Piotr Naimski i Paweł Szałamacha. Przekonują, że projekty rozpoczęte przez rząd PiS powinny być kontynuowane.

Ministrowie wyliczają na łamach dziennika grzechy poprzednich rządów, w tym działania SLD w sektorze gazu, tj. odstąpienie od realizacji umowy dywersyfikującej dostawy gazu, czy pospieszne, w ich ocenie, wprowadzenie PGNiG na giełdę, przed wyodrębnieniem operatora systemu przesyłowego Gaz System.

Wśród projektów wartych kontynuacji ministrowi wymieniają pozyskanie alternatywnego, wobec wschodniego, źródła dostaw gazu. Przy tym zwracają uwagę, że pozyskanie tego alternatywnego źródła zakupów surowca może nieść ze sobą znaczny wysiłek finansowy, którego nie da się uniknąć.

Wśród szczegółowych działań, podjętych przez Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Skarbu Państwa, ministrowie wymieniają w "Rzeczpospolitej" trzy podstawowe pola. Pierwsze to zakup własnych złóż gazu poza granicami RP, aby zbudować możliwości produkcyjne PGNiG na miarę potrzeb. Transakcja nabycia złoża Skarv i Snadd na Szelfie Norweskim została właśnie zamknięta. Spółka uzyskała bezpośredni dostęp do własnych złóż, pozyskuje także doświadczenie transakcyjne. Jest to niejako wykupienie przez PGNiG biletu wejścia do klubu dużych firm gazowych.

Drugi blok działań, jak czytamy w dzienniku, obejmuje budowę połączeń systemowych ze Skandynawią w postaci gazociągu Skanled, łączącego Norwegię z Danią i Baltic Pipe spinającego Danię z Polską. Minister skarbu wyraził już zgodę na podjęcie inwestycji Baltic Pipe przez PGNIG i Gaz System.

Trzecim projektem wymienionym przez ministrów w "Rz" jest stworzenie alternatywy w postaci importu gazu płynnego LNG, co z kolei należy rozbić na budowę samego terminalu, wynegocjowanie kontraktów na dostawy gazu i rozbudowę portu zewnętrznego w Świnoujściu. Trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektu terminalu. Oprócz podstawowego celu zapewnienia dywersyfikacji dostaw paliwa, inwestycja ta oznacza przeniesienie do Polski całkowicie nowej technologii oraz stanowi szansę na rozwój Pomorza Zachodniego.

Jak wskazują Piotr Naimski i Paweł Szłamacha w "Rzeczpospolitej", ciężar powyższych działań spada na PGNIG, którego zarząd pod presją czasu realizuje najbardziej ambitny plan inwestycyjny ostatnich lat. Dopełnieniem tych kroków są inwestycje dokonywane przez Gaz System, czyli rozbudowa sieci przesyłowej w północnej Polsce oraz ostateczne rozliczenie umowy leasingu aktywów przesyłowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Odchodzący ministrowie apelują o kontynuację działań w sekotrze gazowym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!